Yetişkin bireylerin evliliklere bakış açılarının araştırılması
Investigation of adult individuals' perspectives on marriage
- Tez No: 906335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerin evlilik kurumuna bakış açılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Evlilik, toplumun temel kurumlarından biri olarak kabul edilirken, bireylerin bu kuruma yönelik algıları sosyoekonomik, demografik ve kültürel faktörler doğrultusunda şekillenmektedir. Araştırmada, katılımcıların evlilikle ilgili algıları yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve evlilik süresi gibi değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmanın verileri, İstanbul'da yaşayan 301 yetişkin bireyden toplanmıştır. Katılımcılara“Evlilik-Aile Algısı Ölçeği”uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, bireylerin evlilik algılarının cinsiyet, eğitim seviyesi, evlilik süresi gibi faktörlere göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle kadınların evliliğe dair daha olumsuz algılara sahip olduğu, eğitim seviyesi arttıkça bireylerin evlilikten daha fazla tatmin arayışında oldukları tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, evlilikte uyum ve mutluluğun artırılması için bireylerin iletişim ve problem çözme becerilerini geliştirmeleri gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, toplumsal cinsiyet rollerinin evlilik algıları üzerindeki etkisinin de önemli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine adult individuals' perspectives on the institution of marriage. While marriage is considered one of the fundamental institutions of society, individuals' perceptions of this institution are shaped by socioeconomic, demographic and cultural factors. In the study, participants' perceptions of marriage were analyzed in terms of variables such as age, gender, education level and duration of marriage. The data were collected from 301 adult individuals living in Istanbul. The participants were administered the“Perception of Marriage-Family Scale”and the data obtained were analyzed with the SPSS program. The results revealed that individuals' perceptions of marriage differed according to factors such as gender, education level, and duration of marriage. In particular, it was determined that women have more negative perceptions of marriage and individuals seek more satisfaction from marriage as the level of education increases. The findings suggest that individuals should improve their communication and problem-solving skills in order to increase marital harmony and happiness. It was also emphasized that the effect of gender roles on perceptions of marriage is also important.