Ecnebi matbuatı hülasalarına göre 1925 yılı Fransız dış siyaseti
French foreign policy in 1925 according to foreign press complications
  1. Tez No: 906334
  2. Yazar: SAVAŞ YAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti ile başlayan Cumhuriyet Döneminde de devam ettirilen basın faaliyetleri incelenmiş, Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren dış basını takip etmek amacıyla Matbuat ve İstihbarat Müdüriyeti Umumiyesi tarafından yayınlanan Ecnebi Matbuatı Hülasaları dergisine göre 1925 yılında uluslararası basında Fransa'ya ait önemli iç ve dış politika haberleri tasnif edilmiştir. Fransa'nın bu dönemde uluslararası basında çıkan önemli haberleri incelenmiştir. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Fransa'nın toprak bütünlüğünü korumak amacıyla olası bir Alman saldırısına karşı önlem almak için çeşitli ikili anlaşmalara başvurduğu görülmüştür. Bu doğrultuda 1925'te Avrupa'da barışın sağlanması konusunda Lokarno Antlaşması imzalanmıştır. Devletler arasındaki gerilim azalmaya başlamıştır. Fransa-Almanya ilişkileri normalleşme sürecine girmiştir. Lokarno Antlaşması'nın imzalanmasında Fransız Dışişleri bakanı Aristite Briand'ın önemli katkıları olmuştur. Ayrıca Briand, Fransa'nın iç ve dış siyasetine yön vermesiyle öne çıkan bir liderdir. Bu gelişmeler neticesinde Fransa'nın İngiltere, İspanya, Almanya gibi önemli Avrupa devletleri ile olan ilişkileri ve Fransa'nın Fas ve Suriye gibi sömürgesinde olan devletlerle ilişkisi ele alınmış ayrıca Fransa'nın iç kamuoyundaki gelişmelere ait haber başlıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, press activities beginning with Ottoman Empire and continuing in Republic Period were examined; and prominent news on France's domestic and foreign policy published in international press in 1925 were classified according to the Foreign Press Complication Journal published by General Directorate of Press and Intelligence to monitor foreign press from the first years of the Republic. Notable news published in international press in this period about France were examined. It was understood that France made some bilateral agreements to take measures against a possible German attack in order to maintain its territorial integrity after the World War I. In this respect, Locarno Treaty was signed in 1925 for the pacification of Europe. Therefore, the tension between the nations began to decrease and normalization process was witnessed in the relationship between France and Germany. The French Minister of Foreign Affairs, Aristite Briand had a significant contribution in signing process of Locarno Treaty. Furthermore, Mr. Briand was a prominent leader in terms of directing domestic and foreign policy of France. France's relationship with leading European countries such as England, Spain and Germany; and with its colonial countries such as Morocco and Syria after these developments were examined and headlines on the developments in France's domestic public opinion were evaluated.