2008 finansal krizi ile COVID-19 salgınının Türkiye ekonomisine etkilerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the 2008 financial crisis and the effects of the COVID-19 pandemic on the Turkish economy
  1. Tez No: 906336
  2. Yazar: ŞULE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ERKSAN ŞENALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ekonomik kriz, ekonomik verilerin ani şekilde dalgalanması sonucunda ekonomik faaliyetlerin yavaşlayarak ileriki dönemlerde ekonomide belirsizlik yaratmasıdır. Dünya genelinde 1929 Buhranından itibaren birçok küresel kriz yaşanmıştır. Yaşanan bu krizler sonucunda ülkeler kendilerince önlem almaya çalışmış ve ekonomilerini düzeltmeye çalışmışlardır. Küresel krizlerin bazıları diğer krizlere göre çok ciddi ve yıkıcı etkiler bırakmıştır. Son yıllarda bu şekilde ülke ekonomilerini önemli düzeyde etkileyen krizler arasında 2008 Mortgage krizi ve Covid-19 Küresel krizi gösterilebilir. 2008 Mortgage krizi, ABD'de konut piyasasında başlayarak kısa süre içinde dünyaya yayılmış ve ülkelerin finansal sistemine kadar etki etmiştir. Covid-19 küresel krizi ise 2019 yılında Çin'de ortaya çıkan bir sağlık krizidir. Covid-19 krizi sadece insan sağlığını tehdit etmekle kalmayıp, küresel ekonomiyi de büyük ölçüde etkilemiştir. Çalışmanın amacı, son zamanlarda küresel boyutta yaşanmış olan en büyük iki krizin makroekonomik açıdan Türkiye bazında değerlendirilmesidir. Çalışmada 2008 Mortgage krizi ve Covid-19 küresel krizinin çıkış sebepleri, krizin gelişimi, alınan önlemler ve uygulanan politikalar hakkında bilgi verilmiştir. İncelenen makroekonomik veriler doğrultusunda hangi krizin Türkiye ekonomisinde daha derin etkiler bıraktığı belirtilmiştir. Bununla birlikte her iki krizde seçili sektörler üzerinden firma sayısı, ciro ve çalışan sayısı değişimi açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An economic crisis is the slowdown in economic activity as a result of sudden fluctuations in economic data, creating uncertainty in the economy in the future. There have been many global crises worldwide since the 1929 Depression. As a result of these crises, countries have tried to take measures and tried to improve their economies. Some of the global crises have left very serious and destructive effects compared to other crises. The 2008 Mortgage crisis and the Covid-19 Global crisis can be cited among the crises that have significantly affected the economies of countries in recent years. The 2008 Mortgage crisis started in the housing market in the US and spread around the world in a short period of time and affected the financial system of countries. The Covid-19 global crisis is a health crisis that emerged in China in 2019. The Covid-19 crisis not only threatened human health, but also greatly affected the global economy. The aim of the study is to evaluate the two biggest crises that have recently been experienced globally from a macroeconomic perspective in Turkey. The study provides information on the causes of the 2008 Mortgage crisis and the Covid-19 global crisis, the development of the crisis, the measures taken and the policies implemented. In line with the macroeconomic data analyzed, it is stated which crisis had a deeper impact on the Turkish economy. In addition, both crises were examined in terms of changes in the number of companies, turnover and number of employees in selected sectors.