Küremsi taneli dövme alaşımlarında çözeltiye alma ışıl işlemi
Solution heat treatment of spherical structured wrought alloys
  1. Tez No: 90635
  2. Yazar: DERYA DIŞPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET KUREMSI TANELİ DÖVME ALAŞIMLARINDA ÇÖZELTİYE ALMA ISIL İŞLEMİ Metalik malzemelere çok çeşitli yollarla şekil verilebilmektedir. Bunlar, döküm, plastik şekil verme, talaş kaldırma, kaynak, perçinleme, toz metalurjiisi gibi yöntemleri kapsamaktadır. Bu yöntemler dışında, son yıllarda geliştirilen yeni bir yöntem ise, metalik alaşımlara likidus ve solidus sıcaklıkları arasında, yani malzeme yarı katı halde iken de şekil verilebileceği görülmüş ve bu temele dayalı ticari ve laboratuvar boyutlarında bir çok yöntemler geliştirilmitir. Yarı katı halde şekil verme yöntemleri gerek döküm ve gerekse dövme alaşımlarına ticari olarak uygulanmaktadır. Bu çerçevede, son yıllarda, Amerika ve Avrupa' nın büyük Alüminyum şirketleri, dövme alüminyum alaşımlarının sürekli non-dendritik (küresel yapı) dökümünü geliştirmişlerdir. Bu küresel yapılar, mükemmel bir yarı katı hammadesidir ve bu alaşımlardan daha ekonomik, daha hızlı ve daha kaliteli bir şekilde birçok parça üretilebilinir. Ancak bu küresel yapılı alaşımların çözeltiye alma ısıl işlemleri detaylı olarak incelenmemiş ve modellemesi detaylı olarak sınanmamıştır. Dolayısıyla bu çalışmadaki amaç literatürde çok az bir çalışma yapılmış olan bu konuyu, yani“Küresel Yapılarda Çözeltiye Alma Isıl İşlemini”detaylı olarak incelemektir. Bu amaçla, yarı katı şekil verme yöntemlerinden biri olan SIMA yöntemi ile dövme 2024 ve 7075 alaşımlarından küresel taneli yapı elde edilmiştir. Bunu takiben yarı katı aralığında oluşan küremsi mikroyapıdaki çözeltiye geçme ısıl işlemi detaylı olarak incelenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY SOLUTION HEAT TREATMENT OF SPHERICAL STRUCTURED WROUGHT ALLOYS There are many processes for the forming of metallic materials. These include casting, plastic forming, stamping, welding and powder metallurgy. Excluding all of these, in the last 2 decades, new processes have been developed where a metallic material can be formed in the phase of liquid-solid called as semisolid region which stands on this basis. These processes can be applied to both cast and wrought alloys. In this manner many aluminium manufacturers in America and Europe developed commercially continuous nondendritic structure of wrought aluminium alloys. This non dendritic structure was a perfect raw material for semisolid and could produce more economy, faster production rate and highest quality. But the solution heat treatment of these nondendritic structures have not been studied much, yet. Therefore, in this study, one of the process called SIMA was used to form a semisolid stucture of 2024 and 7075 alloys. And then the solution heat treatment of these nondendritic structures were analyzed according to the analitical solutions. VIII