Obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış kişilerin erteleme eğilimlerinin psikiyatrik tanısı olmayan gruba göre karşılaştırılması
Comparison of procrastination in people diagnosed with obsessive compulsive disorder with the healthy group without a psychiatric diagnosis
  1. Tez No: 906367
  2. Yazar: YAĞMUR GÖZSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı Obsesif Kompulsif Bozukluğa sahip kişilerin erteleme eğilimlerinin herhangi bir psikiyatrik tanısı olmayan kişilere göre karşılaştırılmasıdır. Bu amaç ile kişilerden elde edilen veriler, erteleme eğilimleri ve obsesyon kompulsiyon belirti düzeylerini ele alarak incelenmiştir. Deney grubu olan Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı alan katılımcılar, İstanbul'da bulunan ve 1 katılımcı hariç diğer hepsi NP Feneryolu Tıp Merkezi'ne başvuran ve tedavisi gerçekleşen 19-64 yaş arasındaki 13 kadın ve 20 erkek toplamda 33 kişiden oluşmaktadır. Kontrol grubu olan herhangi bir psikiyatrik tanısı bulunmayan sağlıklı katılımcılar ise İstanbul'da bulunan 19-64 yaş arasındaki 15 kadın ve 15 erkek toplamda 30 kişiden oluşmaktadır. Çalışmanın toplam örneklemi 63 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Yürütülen çalışmada katılımcıların araştırmaya gönüllü olarak katıldıklarını beyan ettikleri onam formu, sosyo-demografik bilgilerinin edinilmesi için Sosyo-Demografik Bilgi Formu, erteleme eğilimlerini ölçümlemek için Genel Erteleme Eğilimleri Ölçeği ve obsesyon kompulsiyon belirti düzeyinin ölçümlenmesi amacıyla da Yale- Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği- Türkçe Öz Bildirim Formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için Jamovi 2.3.12 programı kullanılmıştır. Sosyo-demografik Bilgi Formunda yer alan değişkenlerin örneklemin tamamı, deney ve kontrol gruplarındaki dağılımı için Frekans Analizinden yararlanılmıştır. Çalışma kapsamında kullanılan ölçekler ile sosyo-demografik bilgi değişkenleri arasındaki farklılığın ve gruplar arası farkların saptanması amacıyla normallik ve varyansların homojenliğinin analizi sonrasında Bağımsız Örneklem T- Testi kullanılmıştır. Ölçekler arası ilişkinin tespit edilmesi amacıyla Pearson Korelasyon Analizinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı almış kişiler ile herhangi bir psikiyatrik tanısı bulunmayan sağlıklı grubun erteleme eğilimleri karşılaştırıldığında iki grup arasında büyük etkili anlamlı bir farkın olduğu bulgusuna erişilmiştir. Bunun sonucunda Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan kişilerin erteleme eğilimlerinin herhangi bir psikiyatrik bozukluğu olmayanlara kıyasla daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the procrastination in people with obsessive-compulsive disorder with people without any psychiatric diagnosis. For this purpose, the data obtained from the individuals were examined by considering their procrastination and obsession-compulsion levels. The experimental group, participants diagnosed with obsessive compulsive disorder, consists of a total of 33 people, 13 women and 20 men, between the ages of 19-64, who, except for 1 participant, applied to NP Feneryolu Medical Center in Istanbul and received treatment. The control group, healthy participants without any psychiatric diagnosis, consists of a total of 30 people, 15 women and 15 men, aged 19-64, living in Istanbul. The total sample of the study consists of 63 volunteer participants. In the conducted study, the consent form in which the participants declared that they participated in the research voluntarily, the Socio-Demographic Information Form, the General Procrastination Scale and the Yale-Brown Obsession Compulsion Scale- Turkish Self-Report Form were applied. Jamovi 2.3.12 program was used to analyze the obtained data. Frequency Analysis was used to distribute the variables included in the Socio-demographic Information Form in the sample. Normality and homogeneity of variance analyzes were conducted to determine the difference between the scales and socio-demographic variables. Independent Sample T-Test was used to determine the difference between groups and Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship. As a result of the findings, when the procrastination tendencies of people diagnosed with obsessive compulsive disorder and the healthy group without any psychiatric diagnosis were compared, it was found that there was a significant and high difference between the two groups. As a result, it was found that people with obsessive-compulsive disorder have a higher procrastination than those without any psychiatric disorder.