Ana akım ve alternatif medyadaki şiddet haberlerinde LGBTİ+ bireylerin marjinalleşmesi
Marginalisation of LGBTI+ individuals in violence news in mainstream and alternative media
- Tez No: 906371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ DERYA BİRİNCİOĞLU VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
LGBTİ+ bireylerin geleneksel medyada kendilerine yer bulmakta zorlandığı bilinmektedir. Kendilerine yer bulsalar bile temsil eksikliği söz konusudur ve bu temsil eksikliği veya hatalı temsil LGBTİ+ bireylerin ve grupların marjinalleştirilmesine neden olmaktadır. Medyanın LGBTİ+ bireylere yönelik şiddet haberleri ele alış biçimleri de bu marjinalleştirilme açısından oldukça kritik bir rol üstlenmektedir. Haberin tüm öğeleri bu marjinalleştirme sürecine yardımcı olabilmektedir. Bu çalışmada ana akım ve alternatif medyanın marjinalleştirme sürecindeki etkisi ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ana akım medyayı temsilen Hürriyet, alternatif medyayı temsilen Bianet seçilmiş ve her iki medya kuruluşunun 18 Temmuz 2022 ve 18 Temmuz 2023 tarihlerinde yaptıkları LGBT+ bireylere yönelik şiddet haberleri Van Dijk'ın Eleştirel Söylem Analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma kapsamında şiddet türleri, medyanın şiddetin sunumundaki etkisi gibi başlıklara değinilmiş olup, LGBT+ bireylerin medya yoluyla marjinalleştirilmesine dikkat çekilmiş ve çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well known that LGBTI+ people struggle to find a place for themselves in traditional media. Even when they do find a place, there is a lack of representation, and this lack of representation, or inaccurate representation, leads to the marginalisation of LGBTI+ individuals and groups. The way the media handles news of violence against LGBTI+ people also plays a critical role in this marginalisation. All elements of the news can contribute to this process of marginalisation. This study aims to identify the impact of mainstream and alternative media on the marginalisation process. Within the scope of the study, Hürriyet was chosen to represent the mainstream media and Bianet was chosen to represent the alternative media, and the news about violence against LGBT+ people published by both media organisations on 18 July 2022 and 18 July 2023 were examined using Van Dijk's Critical Discourse Analysis method. The study touched on issues such as types of violence and the impact of the media on the portrayal of violence, drew attention to the marginalisation of LGBT+ people by the media, and attempted to propose solutions.