Kadınlarda karanlık üçlü kişilik özellikleri ve bağlanma stillerinin ilişki doyumu ve cinsel doyuma etkisinin incelenmesi
The examination of the effects of dark triad personality traits and attachment styles on relationship satisfaction and sexual satisfaction in women
- Tez No: 906372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GÜMÜŞ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınlarda karanlık üçlü kişilik özellikleri ve bağlanma stillerinin ilişki doyumu ve cinsel doyum ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmaya, Karadeniz Bölgesinde yaşayan ve cinsel yaşamı olan 356 kadın birey katılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler“Golombok-Rust Kadın Cinsel Doyum Ölçeği, İlişki Doyumu Ölçeği, Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”uygulanmış olup, çevrimiçi olarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 27 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki düzeyi ve yönü, Pearson Korelasyon yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca, ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini anlamak için Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri uygulandı. Yordayıcılık analizi için ise Çoklu Doğrusal Regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, güvenli bağlanma ile ilişki doyumu arasında pozitif yönde, kaygılı/kararsız bağlanma ile ilişki doyumu arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmaktadır. Karanlık üçlü seviyesi ile ilişki doyumu arasındaki ilişkiye bakıldığında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Regresyon analizine göre, kaygılı/kararsız bağlanmanın ilişki doyumunu negatif yönde yordadığı, güvenli bağlanmanın ilişki doyumunu pozitif yönde yordadığı belirlenmiştir. Araştırmanın diğer sonuçlarına göre, güvenli bağlanma ile cinsel doyum arasında pozitif yönde, kaygılı/kararsız bağlanma ile cinsel doyum arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmaktadır. Karanlık üçlü ile cinsel doyum arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Regresyon analizine göre, güvenli bağlanmanın ilişki doyumunu negatif yönde yordadığı, kaygılı/kararsız bağlanmanın ilişki doyumunu pozitif yönde yordadığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, bireylerin romantik ilişkilerinde ve cinsel yaşamlarında bağlanma stillerinin ve kişilik özelliklerinin rolünü anlamalarına yardımcı olabilir ve terapi veya danışmanlık süreçlerinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between dark triad personality traits and attachment styles with relationship satisfaction and sexual satisfaction in women. A total of 356 women living in Black Sea Region and having sexual life participated in the study. The data obtained in the study were collected through an online questionnaire using the“Golombok-Rust Female Sexual Satisfaction Scale, Relationship Satisfaction Scale, Abbreviated Dark Triad Scale and Three-Dimensional Attachment Styles Scale”. The data were analyzed using SPSS 27 software. Pearson Correlation was used to analyze the strength and direction of the relationships between the variables. Additionally, Independent Groups t-test and ANOVA were employed to determine if the scales varied based on demographic factors. Multiple Linear Regression methods were utilized for predictive analysis. According to the results of the study, there is a significant positive relationship between secure attachment and relationship satisfaction and a significant negative relationship between anxious/ambivalent attachment and relationship satisfaction. There was no significant relationship between relationship satisfaction and dark triad personality traits. According to the regression analysis, anxious/ambivalent attachment predicted relationship satisfaction negatively, whereas secure attachment predicted relationship satisfaction positively. The study's findings indicate a significant positive correlation between secure attachment and sexual satisfaction, as well as a significant negative correlation between anxious/ambivalent attachment and sexual satisfaction. There was no significant relationship between sexual satisfaction and dark triad personality traits. According to the regression analysis, secure attachment predicted relationship satisfaction negatively and anxious/ambivalent attachment predicted relationship satisfaction positively.