Bir beyaz eşya üretim firmasında vardiyalı çalışma sisteminin kalite hatalarına etkisi incelenerek istatistiksel uygulaması
Examining the effect of shift work system on quality defects in a household appliances manufacturing company and its statistical application
  1. Tez No: 906403
  2. Yazar: BUSE ÖNGELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Teknoloji ve endüstrinin gelişimine bağlı olarak müşteri taleplerinde artış meydana gelmiştir. Talebi karşılamak için yeterli arza ulaşmak isteyen firmalar daha sistemli bir çalışma düzenine geçmeyi hedeflemişlerdir. Ürün sayısının ve kalitesinin arttırılması için firmalar, bazı analizler gerçekleştirmişlerdir. Hem daha yüksek kaliteli hem de sektörde rekabet edebilecek düzeyde ürünler üretmek için geliştirilmiş çok fazla metot bulunmaktadır. Bu metotlardan basit ve etkili olup firmaların sıkça başvurduğu metot, istatistiksel proses kontrol metodudur. İstatistiksel proses kontrol metodu sayesinde firmalarda, üretim hataları grafik üzerinde analiz edilmekte ve üretim hattında oluşabilecek bir sorun kısa sürede tespit edilmektedir. Tespit edilen hataların kök nedenine gidilerek çözüm bulunabilmektedir. Bu sayede üretim hattı hem daha dengeli bir çizgide ilerlemekte hem de kaliteli ürünler elde edilmektedir. İstatistiksel proses kontrol, düşük maliyet ile yüksek kaliteli ürünler ortaya çıkarmayı sağlayan bir metottur. Bunu sağlayan firmalar ise sektördeki prestijlerini arttırarak rakip firmalar ile daha kolay rekabet edebilmektedirler. Bu tez çalışmasında, çamaşır makinesi üretim hattında gözlem yoluyla ya da teknik kontrol esnasında tespit edilmiş kalite hataları analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada çamaşır makinelerinde tespit edilen hataların vardiyalı üretim sistemi ile bağlantılı olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on the development of technology and industry, customer demands have increased. In order to reach sufficient supply to meet the demand, companies have aimed to adopt a more systematic working order. In order to increase the number and quality of products, companies have carried out some analyses. There are many methods developed to produce both higher quality products and products that can compete in the sector. Among these methods, statistical process control method is simple, effective and frequently used by companies. Thanks to the statistical process control method, production lines are analyzed on the graph and a problem that may occur in the production line is detected in a short time. Solutions can be found by getting to the root cause of the detected errors. In this way, the production line proceeds in a more balanced line and quality products are obtained. Statistical process control is a method that enables to produce high quality products at low cost. The companies that provide this increase their prestige in the sector and can compete more easily with rival companies. In this thesis, it is tried to analyze the quality defects detected by observation or during technical control in washing machine production line. In the study, it is investigated whether the defects detected in washing machines are related to the shift production system.