Çağdaş Yunan edebiyatında Birinci (Eski) Atina Ekolü dönemi hikâyeciliği (1830-1880)
Storytelling of the First (Old) Athenian school in modern Greek literature (1830-1880)
- Tez No: 906404
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KELAĞAAHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
19. yüzyıl çağdaş Yunan edebiyatının altın çağlarından biri olarak kabul edilmekte olup bu dönemde hikâyecilik önemli bir yere sahiptir. Bu tezde, çağdaş Yunan edebiyatının hikâyecilik geleneği üzerinde durulmuş ve beş önemli yazarın hayatları ile eserleri Nurullah Çetin'in Roman Çözümleme Yöntemi isimli eseri esas alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Ele alınan yazarlar, sadece edebî yetenekleriyle değil, aynı zamanda yaşadıkları dönemin sosyo-politik ve kültürel dinamiklerini yansıtmalarıyla da ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın odak noktası, Panagiotis Soutsos, Aleksandros Rizos Rangavis, Dimitrios Vikelas, Emmanouil Roidis ve Angelos Vlahos olup bu beş yazarın seçilmiş hikâyeleri zaman, mekân ve kişi ögeleri esas alınarak bir çözümleme yoluna gidilmiştir. Bu yazarların hikâyeleri, sadece bireysel sanatçıların yaratıcılıklarını değil, aynı zamanda 19. yüzyıl Yunan toplumunun geniş bir panoramasını da okuyucuya sunmaktadır. Yunan halkının günlük yaşamı, umutları, hayal kırıklıkları ve toplumsal yapıları, bu eserlerde zaman, mekân ve karakterlerin ince dokunuşlarıyla şekillenmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bu alanda daha önce yapılmış herhangi bir çalışma olmaması sebebiyle literatürdeki açığı biraz da olsa kapatmaktadır. Türkiye'de çağdaş Yunan edebiyatına dair çalışmalar genellikle klasik döneme odaklanmışken, çağdaş Yunan edebiyatının hikâyecilik alanındaki zenginliği göz ardı edilmiştir. Bu tez, bu eksikliği gidermeyi ve 19. yüzyıl Yunan edebiyatının çağdaş yüzünü, özellikle de hikâye anlatımı konusundaki katkılarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Analiz sürecinde, hikâyelerdeki zaman, mekân ve kişi unsurları üzerinde titizlikle durulmuştur. Bu unsurların nasıl bir araya geldiği, okuyucuya sunulan dünyayı nasıl şekillendirdiği ve yazarların bu öğeler aracılığıyla hangi temaları işledikleri derinlemesine incelenmiştir. Bu analizler, sadece edebî yapıları değil, aynı zamanda yazarların toplumsal ve kültürel eleştirilerini de aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 19th century is considered to be one of the golden ages of modern Greek literature and storytelling has an important place in this period. This thesis focuses on the storytelling tradition of modern Greek literature and tries to analyse the lives and works of five important writers based on Nurullah Çetin's work titled Novel Analysis Method. The authors discussed stand out not only for their literary talents, but also for their reflection of the socio-political and cultural dynamics of the period in which they lived. The focus of this study is on Panagiotis Soutsos, Aleksandros Rizos Rangavis, Dimitrios Vikelas, Emmanouil Roidis and Angelos Vlahos and the selected stories of these five writers are analyzed in terms of time, place and person. The stories of these writers present to the reader not only with the creativity of individual artists, but also with a broad panorama of 19th century Greek society. The daily life, hopes, disappointments and social structures of the Greek people are shaped in these works with the subtle touches of time, place and characters. The aim of this study is to fill the gap in the literature as there is no previous study in this field in Turkey. While studies on modern Greek literature in Turkey have generally focused on the classical period, the richness of modern Greek literature in the field of storytelling has been ignored. This thesis aims to fill this gap and reveal the modern face of 19th century Greek literature, especially its contributions to storytelling. In the process of analysis, the elements of time, place and person in the stories have been meticulously focused on. How these elements come together, how they shape the world presented to the reader and what themes the authors address through these elements were examined in depth. These analyses illuminate not only the literary structures but also the social and cultural criticisms of the authors.