Üstün yetenekli çocukların psikolojik, sosyal ve duygusal özellikler açısından incelenmesi
The examination of gifted children in terms of psychological, social, and emotional characteristics
- Tez No: 906408
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM FAZLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üstün yetenekli çocuklar ile normal akranlarının duygusal zekâ, psikolojik kırılganlık, mükemmeliyetçilik, büyüklenmeci narsisizm, psikolojik dışlanma, sadakat ve yaşam doyumu düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Ayrıca üstün yetenekli çocuklarda duygusal zekâ, psikolojik kırılganlık, mükemmeliyetçilik, büyüklenmeci narsisizm, psikolojik dışlanma, sadakat ve yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Bu konuda literatürde az sayıda çalışmaya rastlanılmış olması çalışmanın litearüre katkısını açısından değerini oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcılarını Türkiye'nin farklı bölgelerinden BİLSEM'lere devam eden 386 üstün yetenekli çocuk ile 411 normal gelişim gösteren akranları oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Rotterdam Duygusal Zekâ Ölçeği, Psikolojik Kırılganlık Ölçeği, Olumlu ve Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Revize Çocuk ve Ergen Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Narsistik Hayranlık ve Rekabet Ölçeği, Ergenler İçin Sosyal Dışlanma Ölçeği, Bireysel ve Grup Sadakat Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde normal dağılım sergileyen verilere Bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi gibi parametrik testlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to compare the emotional intelligence, psychological vulnerability, perfectionism, grandiose narcissism, ostracism, loyalty, and life satisfaction levels of gifted and talented children and their normal peers. In addition, another aim of the study is the examina the relationships between emotional intelligence, psychological vulnerability, perfectionism, grandiose narcissism, ostracism, loyalty, and life satisfaction in gifted and talented children. The fact that a few studies have been found in the literature in this regard is of value in terms of the literature contribution of the study. The participants of the study were 386 gifted and talented children attending SACs from different regions of Türkiye and also 411 peers typically developing. The Personal Information Form, the Rotterdam Emotional Intelligence Scale, the Psychological Vulnerability Scale, The Positive and Negative Perfectionism Scale, The Revised Child and Adolescent Perfectionism Scale, The Narcissistic Admiration and Rivalry Scale, The Ostracism Experience Scale for Adolescents, The Individual and Group Loyalty Scales, and The Life Satisfaction Scale were used for data collection. In the analysis of the data, parametric tests such as Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson Product Moment Correlation Analysis, Simple Linear Regression Analysis were used for data with normal distribution. Moreover, Bayesian Analysis and Structural Equation Modeling were performed.