The relationship between affective polarization and perspective-taking: A multi-method assessment
Duygusal kutuplaşma ve bakış açısı alma arasındaki ilişki: Çok yöntemli bir araştırma
  1. Tez No: 906407
  2. Yazar: CANSU PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇARKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez çalışması, bakış açısı alma ve duygusal kutuplaşma arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedeflemektedir. Ülkeler arası veri setleri ve çoklu yöntem kullanarak yürüttüğüm bu çalışmada öncelikle tipik bir çok partili bağlam olan Türkiye'de duygusal kutuplaşma ve diğer parti taraftarlarına yönelik bakış açısı alma sürecini inceledim. 23 parti taraftarı ile yaptığım derinlemesine görüşmeler,“diğer parti”nin sadece en az sevilen partinin taraftarlarını değil, kişilerin taraftarı olduğu partinin seçim ittifakı dışındaki tüm partilerin taraflarlarını temsil ettiğini göstermiştir. Ayrıca,“diğer parti taraftarı”odaklı bakış açısı alma yöntemi,“karşıt politikalar”odaklı yönteme kıyasla daha başarılı olmuştur. Bu nedenle, diğer parti taraftarlarına karşı bakış açısı alma sürecini desteklemek için, ikinci çalışmada“Dış-Grup Deneyimi Etkisi”(Out-group Experience Effect) çerçevesi ve“Bakış Açısı Edinme”(Perspective-getting) tekniğinden esinlenerek bir diğer parti taraftarı bakış açısı alma yöntemi geliştirdim. Deneyleri duygusal kutuplaşmanın kritik düzeylerde olduğu A.B.D. (n=386) ve Türkiye'de gerçekleştirdim (n=605). Sonuçlar, bakış açısı alma müdehalesinin hedef diğer parti taraftarına karşı olan olumlu tutumları artırdığını göndermiştir. Ayrıca, bu etki tüm diğer parti taraftarlarına ve kişinin kendi partisinin seçim ittifakı dışında kalan tüm partilerin taraftarlarına karşı (sadece Türkiye'de) duyulan sıcaklık derecesini olumlu etkilemiştir. Üçüncü çalışmada, bakış açısı alma ve duygusal kutuplaşma arasındaki ilişkiye temsili örneklem ile bir kanıt sunmayı amaçladım. Bunu yaparken, politize olan gruplara, bkz. göçmenler, karşı tutumların modeldeki rolünü inceledim. Öncelikle, 36 Avrupa ülkesinden (her ülke için ortalama 1500 kişi) örneklemden oluşan Avrupa Değerler Araştırması 2017 veri setini kullanarak göçmenlere karşı duyulan empati ve göçmenlere karşı önyargı arasındaki ilişkiyi inceledim. Daha sonra, ana çalışmada, Amerika Ulusal Seçim Çalışması 2020 veri seti (seçim öncesi için n=8,280 ve seçim sonrası için n=7,449 görüşme) ile göçmen bakış açısı alma ve diğer parti taraftarlarına duyulan sempati arasındaki ilişkide göçmenlere karşı önyargının rolünü test ettim. Anazliler, göçmen karşıtı tutumların bakış açısı alma ve dış-parti tutumları arasında aracı rolü olduğunu göstermiştir. Özetle, bu tez çalışması, bakış açısı alma ve duygusal kutuplaşma arasındaki ilişkiye ülkeler arası ve çok yöntemli bir kanıt sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, I aim to scrutinize the relationship between perspective-taking and affective polarization using multi-method assessment and cross-national data. First, I delved into the dynamics of affective polarization and the process of out-partisan perspective-taking in a typical multi-party context in Turkey. In-depth interviews with 23 partisans showed that the“out-party”is represented not only by the least-liked party but also by all the parties outside the electoral alliance. Additionally, perspective-taking that is focused on“out-partisans”rather than“opposing policies”worked better. Therefore, in the second study, I designed an out-partisan perspective-taking intervention based on the“Out-group Experience Effect”framework and the logic of“Perspective-getting”to enhance the out-partisan perspective-taking process. I conducted the experiments in two countries with alarming levels of partisan animosity: the U.S. (n=386) and Turkey (n=605). I found that the intervention improved positive attitudes towards the individual target out-partisan. In addition, the effect spilled over to feelings of warmth towards the out-partisan group in general and supporters of all parties outside one's electoral alliance (only in Turkey). The third study provided observational large-N evidence for the link between perspective-taking and out-party attitudes using representative survey data. Moreover, I tested the role of attitudes towards a politicized social group, immigrants, in the model via two studies. First, in a preliminary study, I investigated the link between immigrant empathy and anti-immigrant prejudice across 32 European countries (1500 individuals on average from each country) using European Values Survey (EVS) 2017 data. Then, in the main study, I used the American National Election Survey (ANES) 2020 data (n=8,280 for pre-election interviews and n=7,449 post-election re-interviews) to test the role of immigrant prejudice in mediating the immigrant perspective-taking and out-party sympathy in the U.S. I found that anti-immigrant prejudice mediates the link between perspective-taking and out-party sympathy. Overall, the dissertation provides cross-national, multi-method evidence for the link between perspective-taking and out-party animosity.