Gençlik katılımı ve gönüllülük faaliyetlerinin aktif vatandaşlık bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of youth participation and volunteering activities in the context of active citizenship
  1. Tez No: 906414
  2. Yazar: BELKIZ YILMAZ DOBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESAT İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Son yıllarda her şeyi devletten bekleyen vatandaş anlayışı yerine, toplumsal aidiyet duygusu yüksek, toplumsal konulara duyarlı, sorumluluk alan ve hayata aktif şekilde katılarak karar mekanizmalarında rol oynayan aktif vatandaş bilincine sahip bireyler yetiştirmek devletlerin öncelikli politikası haline gelmiştir. Bu çalışma ile aktif vatandaşlık ve aktif katılımının artırmasında gönüllülük çalışmalarının etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma türü olan doküman analizi yöntemi kullanılarak, Damla Gönüllülük Hareketi Projesi'nin 2016-2023 yılları arasında yapılan çalışmasına katılan 2706 gencin 3810 yorumunun yer aldığı Katre-i Derya isimli 22 kitabın inceleme ve değerlendirmesi yapılmıştır. Veriler kodlama işlemine tabi tutularak, toplanan verilerin kategorize edilmesi, düzenlenmesi, temaların oluşturulması amacıyla NVIVO 12 yazılımı seçilmiştir. Verilerden elde edilen bilgiler 136 kod, 9 kategori ve 4 tema altında analiz edilmiştir. Analiz sonucunda gönüllülük çalışmalarının; yapılan etkinlik ve ziyaretler ile sosyal ve kültürel katılımı artırdığı; duygusal farkındalığı artırarak ve deneyimsel öğrenme süreci ile aktif vatandaşlık bilincinin oluşmasına katkı sağladığı; sosyal etkileşimi artırarak, toplumsal değerlerin aktarılmasını sağlayarak ve sosyal uyumu güçlendirerek toplumsal dayanışma ve duyarlılık gelişimini sağladığı; bireylerde öznel ve psikolojik ve manevi iyi oluş hallerinin artırılarak hem bireysel hem de toplumsal iyi oluş halinin artırıldığı ortaya çıkmıştır. Gönüllülük çalışmalarının gençlerin hayata aktif katılımını artırdığı bu sayede aktif vatandaşlık yeterliliklerinin ve bilincinin oluşmasına katkı sağlayarak toplumsal refahın artmasına katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has become a priority policy of states to raise individuals with active citizen awareness who have a high sense of social belonging, are sensitive to social issues, take responsibility and play a role in decision-making mechanisms by actively participating in life instead of expecting everything from the state. With this study, it is aimed to reveal the effect of volunteering activities on increasing active citizenship and active participation. In this study, using the document analysis method, which is a qualitative research type, 22 books named Katre-i Derya, which contain 3810 comments of 2706 young people who participated in the study of the Damla Volunteering Movement Project between 2016-2023, were examined and evaluated. The data were subjected to the coding process and NVIVO 12 software was selected in order to categorize, organize and create themes for the collected data. The information obtained from the data was analyzed under 136 codes, 9 categories and 4 themes. As a result of the analysis, it was revealed that volunteering activities increase social and cultural participation through activities and visits; contribute to the formation of active citizenship awareness by increasing emotional awareness and experiential learning process; provide social solidarity and sensitivity development by increasing social interaction, transferring social values and strengthening social cohesion; and increase both individual and social well-being by increasing subjective, psychological and spiritual well-being in individuals. It has been observed that volunteering activities increase the active participation of young people in life, thus contributing to the formation of active citizenship competencies and awareness and contributing to the increase of social welfare.