Çocukluk çağı migren hastalarında mitokondriyal disfonksiyonun araştırılması
Investigation of mitochondrial dysfunction in childhood migraine patients
- Tez No: 906443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM TÜRAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Çalışmamızın amacı , çocukluk yaş grubu migren hastalarında mitokondriyal disfonksiyonun etyopatogenezdeki yerini saptamak ve CGRP (kalsitonin gen ilişkili peptid), FGF-21 (fibroblast büyüme faktörü-21), GDF-15 (büyüme/farklılaşma faktörü 15) ve NOS (nitrik oksit sentaz) düzeylerinin migren tanı ve tedavisindeki rolünü belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'ne başvuran migren tanısıyla takip edilen 32 Hasta Grubu (25 kız, 7 erkek) ve 26 sağlıklı Kontrol Grubu (17 kız, 9 erkek) çalışmaya dahil edildi. Hasta Grubunda iktal ve interiktal dönemde ve sağlıklı kontrol grubunda başvuru esnasında serum CGRP, FGF-21, GDF-15 ve NOS düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of our study was to determine the role of mitochondrial dysfunction in the etiopathogenesis of childhood migraine patients and to determine the role of CGRP (calcitonin gene-related peptide), FGF-21 (fibroblast growth factor-21), GDF-15 (growth/differentiation factor 15) and NOS (nitric oxide). synthase) levels in the diagnosis and treatment of migraine. Materials and Methods: A group of 32 patients (25 girls, 7 boys) and 26 healthy Control Groups (17 girls, 9 boys) who were followed up with the diagnosis of migraine who applied to Düzce University Research and Practice Hospital Pediatric Neurology Outpatient Clinic were included in the study. Serum CGRP, FGF-21, GDF-15 and NOS levels were measured in the ictal and interictal period in the Patient Group and at the time of admission in the healthy control group.