Gazâlî Bergson epistemolojisinde akıl sezgi ilişkisi
Mind and intuition relationship in Gazâlî Bergson's epistemology
  1. Tez No: 906444
  2. Yazar: DİLAN AKIL BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında İslam düşünürü Gazâlî ile Fransız Filozof Henri Bergson'un epistemolojik sistemlerindeki akıl ve sezgi ilişkisi ele alınmıştır. Bu kapsamda her iki düşünürün bilgi teorileri, akıl ve sezgi arasındaki etkileşimleri ve bu etkileşimlerin bilgi edinme süreçlerindeki rollerini anlamak, epistemolojideki farklı yaklaşımları karşılaştırmak ve kavramsal farklılıkları ve benzerlikleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Gazâlî'nin epistemolojisi, akıl ve sezgi arasındaki ilişkinin tasavvufî ve teolojik bağlamlarda nasıl şekillendiğine odaklanmaktadır. Gazâlî, akıl ve sezgiyi bir bilgi edinme aracı olarak kullanırken, bu iki yöntemi dinî ve metafizik deneyimlerin aydınlatılması için bir bütün olarak değerlendirmektedir. Bu noktada sezgi, Gazâlî'nin düşüncesinde, ilahî bilgiyi doğrudan ve mistik bir şekilde edinmenin yolu olarak öne çıkmakta ve Gazâlî'nin tasavvufî deneyimi, akıl ile sezgi arasındaki gerilimi ve bu iki yöntemin nasıl bir arada çalıştığını ortaya koymaktadır. Özellikle Gazâlî'nin 'İhya' ve 'El-Munkız' adlı eserlerinde, akıl ve sezginin bilgiye ulaşmada nasıl bir rol oynadığı detaylı bir şekilde ele alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Gazâlî, Sezgi, Akıl, Epistemoloji, Bergson
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between reason and intuition in the epistemological systems of Islamic thinker Al-Ghazali and French philosopher Henri Bergson. It aims to understand the different approaches to knowledge by examining the interaction between reason and intuition and their roles in the process of acquiring knowledge. Al-Ghazali's epistemology focuses on how the relationship between reason and intuition is shaped within religious and mystical contexts. He utilizes both reason and intuition as tools for acquiring knowledge, viewing them as complementary in elucidating divine and metaphysical experiences. In Al-Ghazali's thought, intuition emerges as a direct and mystical means of obtaining divine knowledge. His works, particularly 'Ihya' and 'El-Munkız,' detail the role of reason and intuition in accessing knowledge and the tension and cooperation between these methods.Bergson's epistemology, on the other hand, emphasizes the importance of intuition, considering it crucial for understanding the dynamic nature of life. Bergson differentiates between reason and instinct, proposing intuition as the most effective method for grasping the essence of existence and the continuity of life. His philosophy illustrates how intuition and reason work together to facilitate a dynamic process of knowledge acquisition and the role of each in understanding life's essence. KEYWORDS: Ghazali, Intuition, Reason, Epistemology, Bergson