Ortaokul yedinci sınıflarda evrensel öğretim tasarımı ile matematik öğretiminin matematik başarısı, öz-yeterlik ve tutuma etkisi
The effect of teaching mathematics with universal instructional design in middle school seventh grades to mathematics success, self-efficacy and attitudes
  1. Tez No: 906445
  2. Yazar: CANAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SEZGİN MEMNUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada, Evrensel Öğretim Tasarımı uygulanarak gerçekleştirilen matematik derslerinin, ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin matematik başarısına, matematik öz-yeterliliğine ve matematik dersine yönelik tutuma etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, nicel verilerin nitel verilerle desteklendiği Karma Araştırma Yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, Evrensel Öğretim Tasarımı ile gerçekleştirilen matematik öğretiminin araştırmaya katılan yedinci sınıf öğrencilerinin matematik başarılarına, matematik öz-yeterliliklerine ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisini belirlemeye yönelik olarak ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırma, Bursa ili merkezinde bulunan bir ortaokulda 2023-2024 eğitim-öğretim yılında yedinci sınıfta öğrenim gören 50 kız öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışma grubunun belirlenmesinde, kolay ulaşılabilir örnekleme tekniği uygulanmıştır. Uygulamalar, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı ikinci dönemi içerisinde sekiz hafta boyunca toplam 40 saatte gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, verilerin toplanması amacıyla ön-son test olarak kullanılmak üzere“Matematik Başarı Testi”geliştirilmiş ve araştırmaya katılan öğrencilere uygulanmıştır. Ayrıca, bu araştırmada 'Matematik Öz-yeterlilik Testi' ve 'Matematiğe Yönelik Tutum Testi' aracılığıyla nicel veriler elde edilmiştir. Elde edilen nicel veriler SPSS 26.0 (Sosyal Bilimler İçin İstatistiksel Analiz) paket programı ile analiz edilmiştir. Nicel verilerin analizi için verilerin normalliğini test etmek amacıyla Shapiro-Wilk testi yapılmış ayrıca histogram grafikleri, çarpıklık ve basıklık değerleri de incelenmiştir. Ardından, araştırma verilerinin nicel analizinde ilişkisiz örneklemler t-testi, ilişkili örneklemler t-testi, Mann Whitney-U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi uygulanmış ve ANCOVA hesaplanmıştır. Nitel verilerin analizinde ise, araştırmaya katılan öğrencilere uygulanan görüşme formlarına betimsel analiz uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilere verilen eğitim sonucunda ön test ile son test arasında matematik başarı düzeylerinde istatistiksel olarak bir anlamlı farklılık bulunmuştur. Araştırmaya katılan deney grubu öğrencilerinin matematiğe yönelik öz-yeterliliklerinde ve tutumlarında da ön test ve son test arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yapılan nitel analizler sonucunda ise, deney grubunda öğrencilerin matematikle ilgili duygularının olumlu yönde geliştiği ve kaygılarının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of mathematics course carried out by applying Universal Instructional Design on the mathematics achievement, mathematics self-efficacy and attitude towards mathematics course of seventh grade middle school students. In the study, Mixed Research Method was used, in which quantitative data were supported with qualitative data. In the quantitative dimension of the research, a quasi-experimental model with a pretest-posttest control group was used to determine the effect of mathematics teaching with Universal Instructional Design on the mathematics achievement, mathematics self-efficacy and attitudes towards mathematics of the seventh-grade students participating in the research. The research was conducted with 50 female students studying in the seventh grade in a secondary school located in the center of Bursa in the 2023-2024 academic year. In determining the study group, easily accessible sampling technique was applied. The applications were carried out in a total of 40 hours for eight weeks during the second semester of the 2023-2024 academic year. In the research, a“Mathematics Achievement Test”was developed to be used as a pre-posttest to collect data and was administered to the students participating in the research. Additionally, in this research, quantitative data was obtained through the 'Mathematics Self-Efficacy Test' and the 'Attitude Towards Mathematics Test'. The obtained quantitative data were analyzed with the SPSS 26.0 (Statistical Analysis for Social Sciences) package program. For the analysis of quantitative data, Shapiro-Wilk test was performed to test the normality of the data, and histogram graphs, skewness and kurtosis values were also examined. Then, in the quantitative analysis of the research data, unrelated samples t-test, related samples t-test, Mann Whitney-U test, Wilcoxon Signed Ranks test were applied and ANCOVA was calculated. In the analysis of qualitative data, descriptive analysis was applied to the interview forms applied to the students participating in the research. According to the research results, as a result of the education given to the students, there was found statistically a significant difference in their success levels between the pre-test and post-test. Besides, statistically significant differences were found in their self-efficacy and attitudes towards mathematics between the pre-test and post-test in favor of the experimental group. As a result of the qualitative analysis, it was observed that the students' feelings about mathematics developed positively in the experimental group and their anxiety decreased.