Fen bilimleri öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
Examinaion of the technological pedagogical content knowledge of science teachers
  1. Tez No: 906472
  2. Yazar: GÜLSÜM DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP KIRINDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerinin alan bilgilerinin teknoloji ile entegrasyonu sonucunda öz-yeterlik inançlarının incelenmesidir. Araştırma Kırşehir ilinde görev yapmakta olan 75 fen bilimleri öğretmeni ile yapılmıştır. Fen bilimleri öğretmenlerine TPAB öz-yeterlik testi uygulanmıştır. Çalışma 2016 yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak nicel veriler öğretmenlere uygulanan TPAB öz-yeterlik testi ile nitel veriler ise öğretmenlerin TPAB hakkındaki görüşlerini öğrenmek için uzman görüşünde hazırlanmış 3 soruluk açık uçlu soru ile elde edilmiştir. Nicel veriler analiz edilirken SPSS programından yararlanılmıştır. Ayrıca nicel verilerde t-testi, korelasyon, anova analizleri yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde de betimsel ve içerik analizi birlikte kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, teknolojik gelişmeleri takip edip, bu yeniliklerin derse entegre edilmesi ile öğretmenlerin öz yeterlik inançlarının geliştiği gözlenmiştir. Bunun yanı sıra TPAB öz yeterlik inancının cinsiyete göre değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Mezun olunan okul türünün öğretim teknolojileri algılarını etkilediği görülmüştür. Fen bilimleri öğretmenlerinin TPAB konusunda bilgi eksiklikleri olduğu fark edilmiştir. Bu eksikliklerin giderilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda birçok öğretmenimizin günümüz teknolojisine ayak uydurmakta zorlandıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin internet erişimi, alt yapı ve donanım eksikliği, güncelleme eksiklikleri gibi sorunlarla karşılaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of self-efficacy beliefs of science teachers as a result of the integration of their' content knowledge with technology. The research was carried out with 75 science teachers working in Kırşehir. TPACK self-efficacy test was applied to science teachers. The study was conducted in 2016. As a means of data collection in research , quantitative data were obtained by TPACK self-efficacy test applied to the teachers and qualitative data were obtained from 3 open-ended questions prepared by the expert in order to learn the opinions of the teachers about TPACK. Quantitive data were analyzed by using SPSS program. T-test, correlation, anova analyzes were also performed on quantitative data. Descriptive and content analysis were used together in the analysis of qualitative data. As a result of this research, it has been observed that the teachers' self-efficacy beliefs have been improved by following technological developments and integrating these innovations into the classroom. Also it has been concluded that TPACK self- efficacy belief changed according to sex. İt has been observed that the graduated school affects the perceptions of teaching technologies. Science teachers were found to have lack of knowledge about TPACK. These deficiencies have to be remedied. At the same time, it has been determined that many teachers have difficulty in keeping up with today's techonogy. Teachers have encountered problems such as internet access, lack of infrastructure and equipment, lack of uptades.