Farklı disiplin alanlarından mezun fen bilimleri öğretmenlerinin elektrik akımının manyetik etkisi konusundaki teknolojik pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
Investigating technological pedagogical content knowledge of science teachers graduated from different disciplines about the magnetic effects of electricity
- Tez No: 450109
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SELVİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 555
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı disiplin alanlarından mezun fen bilimleri öğretmenlerinin sekizinci sınıfta işlenen“Elektrik akımının manyetik etkisi”konusundaki teknolojik pedagojik alan bilgilerinin (TPAB) incelenmesidir. Bu araştırma, ikisi kadın ikisi erkek gönüllük esasına göre katılan dört fen bilimleri ile yapılmıştır. Araştırmada, öğretmenlerin teknolojik pedagojik alan bilgilerini incelemek için gözlem, görüşme, alan bilgisi sınavı, teknolojik pedagojik içerik (alan) bilgisi ölçeği ve doküman incelemesi ile veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, betimsel analiz, içerik analizi ve üçgenleme metodu ile birlikte değerlendirilerek analiz edilmiştir. Araştırmaya göre, fen öğretimine yönelim, amaç ve hedefler açısından bütün öğretmenlerin yapılandırmacı yönelime sahip oldukları anlaşılmıştır. Fakat fen bilgisi öğretmenliği disiplin alanından gelen öğretmenlerin, biyoloji disiplin alanı ve biyoloji-kimya öğretmenliği disiplin alanından gelen öğretmenlere göre, teknoloji ile fen öğretimine daha fazla yönelime sahip oldukları gözlenmiştir. Teknoloji ile fen öğretiminde öğrenci anlamaları bilgisi, ölçme ve değerlendirme bilgisi ve teknolojik bilgi bakımından öğretmenlerin sahip oldukları bilgi düzeyleri, birbirlerinden farklı olsa da, mezun oldukları disiplin alanlarına göre öğretmenlerin bilgileri arasında belirgin bir farklılık bulunmamıştır. Yapılan araştırmada teknoloji ile ölçme ve değerlendirmede, öğretmenlerin genelde klasik diyebileceğimiz ölçme ve değerlendirme yöntemlerini kullandıkları gözlenmiş fakat herhangi bir dijital teknolojik uygulama ile ölçme yaptıkları gözlenmemiştir. Fen bilgisi öğretmenliği disiplin alanından mezun öğretmenlerin biyoloji disiplin alanı ve biyoloji-kimya öğretmenliği disiplin alanından mezun olan öğretmenlere göre, konu alanı bilgisi, teknoloji ile entegre edilmiş fen öğretiminde öğretim stratejileri ve temsilleri bilgisi, teknoloji ile entegre edilmiş fen öğretim programı ve öğretim materyalleri bilgisi, bağlam bilgisi, teknolojik alan bilgisi, teknolojik pedagojik bilgi, teknolojik pedagojik alan bilgisi bakımından, durumlarının daha iyi olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB), teknolojik pedagojik içerik bilgisi (TPİB), pedagojik alan bilgisi (PAB), fen bilimleri öğretmeni, fen bilgisi öğretmeni, elektrik akımının manyetik etkisi, deneyimli öğretmen, eğitim, farklı disiplin
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the technological pedagogical content knowledge (TPACK) of science teachers graduated from different disciplines about the magnetic effects of electricity in the eighth grades. The participants were four science teachers with two women and two men. One of the participants had bachelor's degree in biology, one had in biology-chemistry teaching and the rest two had in science teaching. Multiple case study design was used in this investigation. To analyze the technological pedagogical content knowledge of the teachers, various assessment tools were used such as face-to-face interviews, video recording, field diary of observations, study of documents and a TPACK questioner. Research findings indicated that all four teachers hold constructivist teaching orientations to teach science. According to the teachers' knowledge of understanding of students, knowledge of measurement and evaluation in teaching science with technology, and knowledge of technology had varied from teacher to teacher, but no clear findings obtained about this knowledge of teachers according to the field of graduation. All the teachers had used similar type of assessment tools in assessing student's learning and none of them used any kind of digital technological assessment tool. The teachers who graduated from science teaching field were found better than the teachers who graduated from biology and biology-chemistry teaching field in the knowledge of subject matter, knowledge of representations and instructional strategies in teaching science with technology, knowledge of technology integrated science curriculum, knowledge of context, technological content knowledge, technological pedagogical knowledge and technological pedagogical content knowledge. Key Words : Technological pedagogical content knowledge (TPACK), pedagogical content knowledge (PCK), science teacher, experienced teacher, magnetic effects of electricity, education, different disciplines