Fen bilimleri öğretmenlerinin algodoo destekli hizmet içi eğitim kursunda teknolojik pedagojik alan bilgilerinin (TPAB) incelenmesi
Investigating science teachers' technological pedagogical content knowledge (TPACK) in an algodoo supported prof dev (PD) course
  1. Tez No: 886639
  2. Yazar: MAHMUT TUĞRUL İLKBAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRAÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, fen bilimleri öğretmenlerinin TPAB (Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi) düzeylerine Algodoo destekli bir kursun etkilerini incelemektedir. Algodoo yazılımının öğretmenlerin teknoloji ile pedagojiyi bütünleştirme yeteneklerine ve bu yazılımın öğretim süreçlerine katkısının öğretmenlerin alan bilgisi üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Algodoo destekli kursun öğretmenlerin TPAB bilgi düzeylerini geliştirmedeki rolü değerlendirilerek fen öğretmenlerinin TPAB bilgi düzeylerini artırmada ne derece etkili olduğu analiz edilmiştir. Araştırma, nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem yaklaşımı ile gerçekleştirilmiştir. Örneklem, Türkiye'nin farklı ilerinde görev yapan 11 fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Bu öğretmenler, Algodoo destekli çevrim içi kursa katılarak araştırmanın ana veri kaynağını oluşturmuşlardır. Kurs öncesi ve sonrası yapılan değerlendirmelerle öğretmenlerin TPAB düzeylerindeki değişimler analiz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda Algodoo destekli kursun öğretmenlerin TPAB düzeylerini kısmen artırdığını ortaya koymaktadır. Özellikle teknolojik bilgi, pedagojik bilgi ve alan bilgisi alt boyutlarında önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Sonuç olarak, Algodoo destekli bir kurs ile hazırlanan etkinliklerin fen bilimleri öğretmenlerinin TPAB düzeylerinin artırılması için yapılan müdahalelerin etkili olduğunu, ancak bu etkinin sınırlı kaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Algodoo, the 2D physics simulation software, has been utilized in educational settings to facilitate student understanding of physics concepts such as mechanics, light, optics, and waves. It promotes conceptual understanding, science process skills, creativity, problem-solving capabilities, and student success. Moreover, previous research conducted with in-service and pre-service science teachers focused on understanding Archimedes' principles, improving science process skills, and forming natural world conceptualizations in physics education. Effectively integrating this emerging technology in classrooms requires an understanding of what knowledge teachers need. Teachers require various types of knowledge to implement new technology in real classroom settings. This type of knowledge is called Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK). However, scant research uncovered the extent of teachers' understanding of TPACK domains, particularly in using Algodoo. It might be valuable to create an environment where we can define and highlight the enhancement of teachers' knowledge through this specific intervention. The current study aims to explore the impacts of an Algodoo-Supported Physical Science Teaching Course on Science Teachers' TPACK Domains. Eleven science teachers participated in a 10-week Algodoo-supported physical science teaching course. Data was collected through a TPACK survey, lesson plans, and teacher interviews. The survey was conducted before and after the course, while interviews were carried out and lesson plans were gathered afterward. The results showed that the course did not significantly contribute to overall TPACK knowledge. However, the teachers' content knowledge increased meaningfully throughout the course.