Üst seviye bir güreş müsabakasında elit güreşçilerin vücut kompozisyonu ve idrar özgül ağırlıklarındaki dalgalanma
Fluctuation in body composition and urine specific gravity of elite wrestlers in a top-level wrestling competition
- Tez No: 906487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN IŞIK, PROF. DR. MARIO BAIC
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı üst seviye bir güreş müsabakasında elit güreşçilerin vücut kompozisyonu ve idrar özgül ağırlıklarındaki dalgalanmaları incelemektir. Bu araştırmaya Türkiye Büyükler Güreş milli takımında yer alan 31 güreşçi katılmıştır. Güreşçiler kilo düşen ve düşmeyen olarak iki gruba ayrılmış ve vücut kompozisyonları ile idrar özgül ağırlıklarındaki değişimler üç farklı zamanda ölçülmüştür. Kampın başlangıcı ile müsabaka tartı zamanı arasında geçen süre dehidrasyon süreci, müsabaka tartı zamanı ile müsabaka öncesi zaman ise rehidrasyon süreci olarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde 2x3 tekrarlanan ölçümlerde ANOVA kullanılmıştır. Ağırlık kaybı gerçekleştiren güreşçilerin dehidrasyon sürecinde vücut ağırlığı, yağsız kütle, yağ kütle ve toplam vücut suyunda sırasıyla, %4.02 %2.50, %14,62 ve %2.66 azalma, buna karşın, rehidrasyon sürecinde ise, %1.85, %1.77, %2.63 ve %1.87 düzeyinde geri kazanım olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, ağırlık kaybı gerçekleştiren güreşçilerin dehidrasyon sürecinde 0,87% idrar özgül ağırlığında artış ve rehidrasyon sürecinde ise 0,41% azalma olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, sonuçlar bir müsabaka için güreşçilerin gerçekleştirdiği hidrasyon dalgalanmasında kaybedilen vücut ağırlıklarını ve yağ kütlelerini geri kazanamadıklarını, buna karşın yağsız kütle, toplam vücut suyu ve idrar özgül ağırlıklarını geri kazanabildiklerini göstermektedir. Yine de güreşçilerin yağsız kütle, toplam vücut suyu ve idrar özgül ağırlıklarını istatistiksel açıdan geri kazanabildikleri tespit edilmiş olsa da kamp başlangıcındaki seviyelere dönememişlerdir. Bu sonuçlar güreşçilerin dehidrasyon sürecinde maruz kaldıkları hidrasyon belirteçlerindeki değişimi rehidrasyon sürecinde başlangıç seviyesine indirgeyemediklerini göstermektedir. Bu nedenle, üst düzey bir müsabaka sırasında hidrasyon dalgalanmasının güreşçilerin sağlıklarını ve performanslarını olumsuz etkileyebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the fluctuations in body composition and urine-specific gravity of elite wrestlers in a high-level wrestling competition. Thirty-one wrestlers in the Türkiye Senior Wrestling national team participated in this research. Wrestlers were divided into two groups as weight loss and non-weight loss groups, and changes in their body composition and urine-specific gravity were measured at three different times. The duration between the beginning of the camp and the competition weigh-in time was considered as dehydration process and the duration between the competition weigh-in time and before the competition was considered as rehydration process. In the data analysis, 2x3 repeated measures ANOVA was used. It was determined that during the dehydration process of wrestlers who lost weight, there was a decrease of 4.02%, 2,50%, 14,62%, and 2,66% in body weight, free-fat mass, fat mass, and total body water, whereas, during the rehydration process, there was a gain of 1.85%, 1,77%, 2,63%, and 1,87%, respectively. In addition, it was determined that wrestlers who lost weight had a 0.87% increase in urine-specific gravity during the dehydration process and a 0.41% decrease in the rehydration process. Additionally, the results show that wrestlers cannot regain the body weight and fat mass lost in the hydration fluctuation during a competition, but they can regain free-fat mass, total body water, and urine-specific gravity. However, although it was determined that the wrestlers were statistically able to regain free-fat mass, total body water, and urine-specific gravity, they were not able to return to the levels at the beginning of the camp. These results show that wrestlers could not reduce the change in hydration markers they were exposed to during the dehydration process to the initial level during the rehydration process. Therefore, it is thought that fluctuation in hydration during a high-level competition may negatively affect wrestlers' health and performance.