Küresel iklim değişikliği konulu animasyon filmlerin fen bilimleri öğretmen adaylarının farklı öğrenme ürünlerine etkisi
The effect of animated movies themed global climate change and its impact on different learning products of science teacher candidates
  1. Tez No: 906492
  2. Yazar: GÖKMEN ÖZKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATMA ÖNEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küresel iklim değişikliği, günümüzde insanlığın karşı karşıya olduğu en ciddi tehditlerden biridir. İklim değişikliği; yükselen deniz seviyeleri, aşırı hava olayları, kuraklıklar, orman yangınları ve ekosistemlerin bozulması gibi pek çok olumsuz etkiyi beraberinde getirmektedir. Bu etkiler, yalnızca doğal yaşamı değil, aynı zamanda insan sağlığını, tarımı, ekonomiyi ve genel yaşam kalitesini de tehdit etmektedir Küresel iklim değişikliği ile mücadelede farkındalığın artırılması ve toplumun bilinçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Küresel iklim temalı animasyon filmler, bu hedefe ulaşmada güçlü bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilimsel bilgiyi anlaşılır hale getirme, duygusal bağ kurma, geniş kitlelere ulaşma ve harekete geçirme gibi faydaları sayesinde, bu tür filmler, iklim değişikliği konusunda toplumsal bilincin artırılmasına ve küresel çözümler geliştirilmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu araştırma, küresel iklim değişikliği ve etkileri konulu animasyon filmlerin fen bilimleri öğretmen adaylarının farklı öğrenme ürünlerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır Bu bağlamda yapılan bu çalışmada, animasyon filmlerin öğretmen adaylarının bilgi, endişe, farkındalık düzeyleri ile kavramsal anlama, tutum ve motivasyon gibi farklı öğrenme ürünlerine olan etkilerini araştırmayı hedeflemektedir. Bu araştırma, fen bilimleri eğitiminde daha etkili öğretim yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlayabilir. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde İstanbul ilindeki bir devlet üniversitesindeki ikinci sınıf 67 kişiden oluşan fen bilimleri öğretmen adayının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma deseninden faydalanılmıştır. Çalışma yer bilimi dersi içerisinde 7 haftalık süreç içerisinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında“Küresel Isınma Bilgi Ölçeği”,“Küresel Isınma Tutum Ölçeği”,“İklim Değişikliği Endişe Ölçeği”ve“Küresel İklim Değişikliğine Yönelik Farkındalık ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi için SPSS 29.01.0 paket programı kullanılmıştır. Nicel analiz sürecinde verilerin öncelikle normallik analizinin yapılabilmesi için“ Kolmogorov-Smirnow testi”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin normallik analizine uyum gösterdiği sonucuna ulaşıldıktan sonra, çalışma tek değişken barındırdığı için parametrik analiz deseninden“Tek Örneklem T Testi”uygulanmıştır. Sonuç olarak, çalışma sonuçlarımız, küresel iklim değişikliği konulu animasyon filmlerinin fen bilimleri öğretmen adaylarının farklı öğrenme ürünlerine olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Bu filmler, öğretmen adaylarının kavramsal anlayışlarını derinleştirmekte, eleştirel düşünme becerilerini geliştirmekte ve çevresel farkındalıklarını artırmaktadır. Ayrıca, animasyon filmlerin öğretim süreçlerinde kullanılması, öğretmen adaylarının pedagojik becerilerini güçlendirmekte ve mesleki hayatlarında daha etkili eğitimciler olmalarına katkı sağlayabilir. Bu bağlamda, eğitim programlarının ve öğretim stratejilerinin, iklim değişikliği gibi önemli ve güncel konuları kapsayan görsel ve interaktif materyallerle zenginleştirilmesi önerilmektedir. Bu tür yaklaşımlar, sadece fen bilimleri eğitimine değil, genel olarak eğitimde yenilikçi ve etkili öğretim yöntemlerinin yaygınlaşmasına da katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Global climate change is one of the most serious threats facing humanity today. Climate change brings with its many negative effects such as rising sea levels, extreme weather events, droughts, forest fires and ecosystem degradation. These effects threaten not only natural life, but also human health, agriculture, economy and general quality of life. Increasing awareness and raising public awareness in the fight against global climate change is of great importance. Global climate-themed animated films appear as a powerful tool to achieve this goal. Thanks to their benefits such as making scientific knowledge understandable, establishing an emotional connection, reaching large audiences and mobilizing action, such films make significant contributions to increasing social awareness about climate change and developing global solutions. This research was conducted to investigate the effects of animated films on global climate change and its effects on different learning products of science teacher candidates. Within the scope of this study, six research questions were determined. In this context, this study aims to investigate the effects of animated films on different learning products such as knowledge level, anxiety level, awareness level, conceptual understanding, attitude and motivation of prospective teachers. This research may contribute to the development of more effective teaching methods in science education. The research was conducted in the second semester of the 2022-2023 academic year with the participation of 67 second-year science teacher candidates at a state university in Istanbul. Quantitative research design was used in the study. The study was carried out within an 7-week period within the earth science course. Within the scope of the study,“Global Warming Knowledge Scale”,“Global Warming Attitude Scale”,“Climate Change Concern Scale”and“Global Climate Change Awareness Scale”were used. SPSS 29.01.0 package program was used to analyze the data collected within the scope of the research. During the quantitative analysis process, the“Kolmogorov-Smirnow test”was applied to first analyze the normality of the data. After it was concluded that the data obtained complied with the normality analysis, the“One Sample T Test”from the parametric analysis design was applied since the study contained a single variable. In conclusion, our study results show that animated films on global climate change have a positive effect on different learning products of science teacher candidates. These films deepen prospective teachers' conceptual understanding, improve their critical thinking skills and increase their environmental awareness. In addition, the use of animated films in teaching processes can strengthen the pedagogical skills of prospective teachers and contribute to them becoming more effective educators in their professional lives. In this context, it is recommended that educational programs and teaching strategies be enriched with visual and interactive materials covering important and current issues such as climate change. Such approaches will contribute not only to science education, but also to the spread of innovative and effective teaching methods in education in general.