Mobilya - teknoloji ilişkisinin tasarım, üretim ve pazarlama süreçlerinde akademik ve sektörel açıdan incelenmesi
An academic and sectoral analysis of the furniture-technology relationship in design, production and marketing processes
  1. Tez No: 906494
  2. Yazar: BÜŞRA KADIOĞLU AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTEBER ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Teknolojinin geçmişten bu yana gösterdiği gelişim mobilya kavramını da etkilemektedir. Dönem koşullarının getirdiği imkânlar doğrultusunda mobilyalar birçok alanda etkileşim sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında bir mobilyanın tasarım, üretim ve pazarlama süreçlerinde teknoloji ile olan ilişkisinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırma akademik ve sektörel kapsamda ele alınmıştır. Araştırma, iki aşamalı olarak kurgulanmıştır. İlk aşamada konuyla ilişkili Türkiye'de yapılan lisansüstü çalışmalar incelenmiştir. Seçilen örneklem üzerinden doküman incelemesi ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak akademik irdeleme tamamlanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise Erzurum kentinde belirlenen mobilya firmaları ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler SONIX isimli program ile deşifre edilmiş ve içerik analizi yöntemiyle konunun sektörel kapsamı ortaya konmuştur. Böylece konunun hem akademik hem de sektörel kapsamı ele alınmıştır. Sonuç olarak, mobilyanın tasarım, üretim ve pazarlama süreçlerinin tamamında teknolojiden etkilendiği tespit edilmiştir. Bilgisayar destekli tasarım, bilgisayar destekli üretim, dijital pazarlama, e-ticaret, sosyal medya vb. birçok kavramın hem akademik hem de sektörel alanda öne çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The development of technology over time has also influenced the concept of furniture. In line with the opportunities brought by the conditions of the period, furniture interacts with various fields. This thesis aims to examine the relationship between technology and the design, production, and marketing processes of furniture. The research has been conducted within both academic and sectoral contexts. The study has been structured in two phases. In the first phase, postgraduate studies related to the subject conducted in Turkey have been reviewed. Through document analysis and content analysis methods applied to the selected sample, the academic evaluation has been completed. In the second phase of the research, semi-structured interviews were conducted with furniture companies located in Erzurum. These interviews were transcribed using a program named SONIX, and content analysis was employed to reveal the sectoral scope of the subject. Thus, the subject has been examined from both academic and sectoral perspectives. As a result, it was determined that technology influences all aspects of furniture design, production, and marketing processes. Concepts such as computer-aided design, computer-aided manufacturing, digital marketing, e-commerce, and social media were found to be prominent in both academic and industry-related fields.