The relationship between rational, heuristic decision-makingstyles and strategic decision-making
Rasyonel, sezgisel karar alma stilleri ile stratejik karar alma arasındaki ilişki
- Tez No: 906497
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA OZKAN CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı'ndaki rasyonel ve sezgisel karar verme stilleri arasındaki ilişkiyi ve bu stillerin stratejik kararların kalitesi ve etkinliği üzerindeki etkilerini incelemektedir. Modern kurumlar, giderek daha karmaşık ve hızla değişen ortamlarda faaliyet gösterdiğinden, etkili karar verme kritik bir hale gelmiştir. Sistematik analiz ve verilere dayanan rasyonel karar verme, dikkatli düşünmeyi desteklerken, sezgisel karar verme ise içgüdü ve deneyime dayanarak beklenmedik değişimlere hızlı uyum sağlamayı mümkün kılar. Bu stillerin etkisini incelemek için çalışma, tümevarım ve tümdengelim metodolojilerini bir araya getiren çift yönlü bir yaklaşım benimsemiştir. Veriler, Bakanlık bünyesindeki 204 çalışandan Likert ölçeği temelli bir anketle toplanmıştır. SPSS yazılımı kullanılarak, ortalama puanlar, korelasyon katsayıları ve T-testleri gibi istatistiksel araçlarla analiz yapılmıştır. Analizler, rasyonel ve sezgisel karar verme stillerinin kullanımının stratejik kararların kalitesi ve etkinliği üzerinde güçlü ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, her iki yaklaşımın entegre edilmesinin karar verme verimliliğini ve etkinliğini artırdığını göstermektedir. Sonuç olarak, çalışma, rasyonel karar verme stillerinin daha geniş bir şekilde benimsenmesini ve sezgisel becerilerin geliştirilmesi için eğitim programları önerir. Ayrıca, organizasyonel performansı artırmak amacıyla karar destek araçlarına ve sürekli değerlendirme süreçlerine duyulan ihtiyacı vurgular. Bu araştırma, karar verme stilleri konusundaki akademik anlayışa katkıda bulunmakta ve özellikle karmaşık ve dinamik ortamlarda faaliyet gösteren kamu kurumlarında karar kalitesini ve etkinliğini artırmak için uygulanabilir öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between rational and heuristic decision-making styles and their impact on the quality and effectiveness of strategic decisions in the Ministry of Higher Education and Scientific Research. Effective decision-making becomes crucial as modern institutions face increasingly complex and fast-changing environments. Based on systematic analysis and data, rational decisionmaking supports careful deliberation, while heuristic decision-making, grounded in intuition and experience, allows for quick adaptation to unexpected changes. To examine the impact of these styles, the study employed a dual approach, combining deductive and inductive methodologies. Data were collected using a Likert scale-based questionnaire from 204 ministry employees. Statistical tools such as mean scores, correlation coefficients, and T-tests were used to analyze the data through SPSS software. The analysis revealed a strong, significant relationship between the use of rational and heuristic decision-making styles and the quality and effectiveness of strategic decisions. The findings suggest that integrating both approaches improves decision-making efficiency and effectiveness. Consequently, the study recommends broader adoption of rational decision-making while developing heuristic skills through targeted training programs. It also emphasizes the need for decision-support tools and ongoing evaluation to enhance organizational performance. This research contributes to the academic understanding of decision-making styles and provides practical recommendations for improving decision quality and effectiveness in governmental institutions, particularly in complex and dynamic environments.