Kırdan kente göç eden ailelerin kız çocuklarının meslek kazanması ve çalışması konusundaki görüşleri ve davranışları
Research study on opinions and behaviors about to acquire a vocation and work of daughters of families moved from rural areas to urban areas
  1. Tez No: 205206
  2. Yazar: SÜREYYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞADAN TOKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma; Ankara'nın Mamak İlçesinin Boğaziçi, Duralialıç ve Akşemsettin mahallelerinde yaşayan 300 ailenin kız çocuklarının meslek kazanması ve ev dışında çalışması konusundaki görüşlerini ve davranışlarını saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma bulgularına göre; araştırmaya katılan bireylerin % 61'i kadın ve % 39.0'u erkektir. Bunların % 91.0'i evli olup kadınların % 94.5'i ev hanımı, erkeklerin ise %36.0'sı emeklidir. Kadınların % 62.8'i ve erkeklerin % 70.1'i ilkokul mezunudur. Araştırmaya katılan ailelerin % 73.0'ü iş bulmak amacıyla kente göç etmiştir. Ailelerin 467 kız ve 445'i erkek olmak üzere toplam 912 çocuğu bulunmaktadır. Kız çocuklarının % 73.0'ü bir işte çalışmamakta, % 11.6'sı ise çalışmaktadır. Çalışan kız çocuklarının % 42.8'i kuaför, çocuk bakıcılığı, terzi gibi mesleklerde çalışmakta, % 17.1'i hemşire , % 14.2'si öğretmen ve memurdur. Çalışan kız çocuklarının % 28.5'i kendi ihtiyaçlarını karşılamak için, % 25.7'si aile geliri yeterli olmadığı için, % 22.8'i mesleği olduğu için çalışmaktadır. Evli ve nişanlı olduğu için çalışamayanlar % 74,1'oranındadır.
Özet (Çeviri)
This research; has been planned and conducted to determine the opinions and behaviors on acquiring a vocation and working outside home of daughters of 300 families moved from rural areas to urban areas and living in Boğaziçi, Duralialıç and Akşemsettin quarters of Mamak District of Ankara Province. According to the findings of the research ; 61% and 39.0% of individuals participating in the research are women and men respectively. 91.0% of these are married whereas, 94.5% are housewives and 36.0% of men are retired. 62.8% of women and 70.1% of men are primary school graduates. 73.0% of the families participating in the research have moved to the province with a hope to find a job. These families have 912 children in total, 467 out of which are girls and 445 are boys. 73.0% of daughters are not working in any job whereas, 11.6% are working. 42.8% of working daughters work in jobs like hairdresser, baby sitting, tailor, 17.1% are nurses, 14.2% are teachers and civil servants. 28.5% of working daughters work to meet their own needs, 25.7% because their families? incomes are not sufficient, 22.8% because they have a profession. The rate of those who don?t work due to reason that they are married and engaged, is 74.1 %. 79.3% of families participating in the research have the opinion that female children should work outside home and make contribution to the family budget.