İş birlikli öğrenme modeli ile yürütülen voleybol derslerinin sosyal beceri ve fiziksel aktiviteye yönelik tutuma etkisi
The effect of volleyball lessons conducted with cooperative learning model on social skills and attitudes towards physical activity
- Tez No: 906529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Eğitimde farklı öğretim modellerinin kullanımı, öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerini desteklemek açısından önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle beden eğitimi alanında kullanılan işbirlikli öğrenme modeli öğrencilerin sosyal becerileri ve fiziksel aktiviteye yönelik tutumları üzerinde etkili olabilir. Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi ve spor dersi voleybol ünitesinde kullanılan iş birlikli öğrenme modelinin öğrencilerin sosyal becerilerine ve fiziksel aktiviteye yönelik tutumlarına etkisini araştırmaktır. Araştırmada yarı deneysel modellerden kontrol gruplu ön test son test modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu Kayseri ili Kocasinan ilçesinde bulunan bir ortaokulda yansız atama yöntemiyle belirlenen 7. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmada öğrencilerin sosyal becerilerini ölçmek için sosyal beceri ölçeği ve fiziksel aktiviteye yönelik tutumlarını ölçmek için fiziksel aktiviteye yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grupları yansız atama yoluyla belirlenmiştir. Deney grubundaki dersler 8 hafta sürecince işbirlikli öğrenme modeline dayalı işlenirken, kontrol grubunda 8 hafta süresince doğrudan öğretim modeline dayalı işlenmiştir. Deney grubu (işbirlikli öğretim modeli) 8 kız 7 erkek toplam 15 öğrenci, kontrol grubu (doğrudan öğretim modeli) ise 7 kız 8 erkek toplam 15 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma verileri tekrarlayan ölçümlerde iki yönlü ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları; deney ve kontrol gruplarının sosyal beceri puanlarının grup ana etkisinde anlamlı olarak değişmediğini gösterirken, ölçüm etkisinde anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Sosyal beceri puanlarında ortak etkide (grup*ölçüm) anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğrencilerin fiziksel aktiviteye yönelik tutum puanlarında grup ana etkisinde anlamlı bir fark bulunmaz iken, ölçüm ana etkisinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Fiziksel aktiviteye yönelik tutum puanlarında ortak etkide (grup*ölçüm) anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırma sonuçlarına göre işbirlikli öğretim modeli ve doğrudan öğretim modelinin öğrencilerin sosyal beceri ve fiziksel aktiviteye yönelik tutumu olumlu yönde etkilediği söylenebilir. Sonuçlar işbirlikli öğretim modeli ve doğrudan öğretim modelinin sosyal beceri ve fiziksel aktiviteye yönelik tutum üzerinde benzer etkiye sahip olduğunu göstermektedir. İki öğretim modelininde beden eğitimi derslerinde kullanılması öğrencilerin fiziksel aktiviteye yönelik tutumlarını arttırmak ve sosyal becerilerini geliştirmek açısından etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
The use of different teaching models in education plays an important role in supporting the academic and social development of students. The cooperative learning model, especially used in the field of physical education, can be effective on students' social skills and attitudes towards physical activity. The purpose of this study is to investigate the effect of the cooperative learning model used in the volleyball unit of physical education and sports course on students' social skills and attitudes towards physical activity. In the research, the pretest-posttest model with control group, one of the quasi-experimental models, was used. The study group consists of 7th grade students determined by the impartial assignment method at a secondary school in Kocasinan district of Kayseri province. In the study, the social skills scale was used to measure students' social skills and the attitude scale towards physical activity was used to measure their attitudes towards physical activity. In the research, experimental and control groups were determined by impartial assignment. While the lessons in the experimental group were taught based on the cooperative learning model for 8 weeks, the lessons in the control group were taught based on the direct instruction model for 8 weeks. The experimental group (cooperative teaching model) consists of a total of 15 students, 8 girls and 7 boys, and the control group (direct teaching model) consists of a total of 15 students, 7 girls and 8 boys. Study data were analyzed using repeated measures two-way ANOVA. Research results; While it shows that the social skill scores of the experimental and control groups do not change significantly in the group main effect, it shows that there is a significant difference in the measurement effect. There was no significant difference in the common effect (group*measurement) in social skill scores. While there was no significant difference in the group main effect in students' attitude scores towards physical activity, a significant difference was found in the measurement main effect. There was no significant difference in the common effect (group*measurement) in attitude scores towards physical activity. According to the research results, it can be said that the cooperative teaching model and direct teaching model positively affect students' attitudes towards social skills and physical activity. The results show that the cooperative teaching model and the direct teaching model have similar effects on social skills and attitudes towards physical activity. Using both teaching models in physical education classes can be effective in increasing students' attitudes towards physical activity and improving their social skills.