Sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetiminde karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri
Problems encountered by classroom teachers in classroom management and solution suggestions
- Tez No: 906579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TUNÇ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetimi sürecinde yaşadıkları deneyimleri derinlemesine incelemektir. Araştırma, öğretmenlerin sınıf içi etkileşimleri, öğrencilerle olan ilişkileri, öğretim stratejileri ve karşılaştıkları durumlara verdikleri tepkiler üzerine yoğunlaşarak, öğretmenlerin sınıf yönetimi konusundaki kişisel ve mesleki gelişimlerine dair kapsamlı bir anlayış geliştirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, öğretmenlerin karşılaştıkları durumlara ilişkin deneyimlerini ve bu deneyimlerin sınıf yönetimi üzerindeki etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenolojik) desen kullanılarak yürütülmüştür. Katılımcılar, çeşitli mesleki kıdem ve yaş gruplarındaki 10 sınıf öğretmeni olarak seçilmiştir. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiş olup, bu yöntemler arasında kolay ulaşılabilir örnekleme tercih edilmiştir. Görüşme yöntemi ile veriler toplanmış, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin sınıf yönetimi deneyimleri“Öğrenci Davranışları ve Yönetimi”ve“Davranış Değişiklikleri ve Etkileri”başlıkları altında incelemiştir. Öğretmenlerin öğrenci davranışlarına yaklaşımında farkındalık, bireysel farklılıkların tanınması ve teknolojinin etkileri gibi unsurlar öne çıkmıştır. Sonuç olarak, öğretmenlerin sınıf yönetimindeki deneyimlerinin, bireysel farklılıkları ve özel gereksinimleri tanıma, empati kurma ve teknoloji farkındalığına yönelik kapsamlı bir yaklaşım benimsediği belirlenmiştir. Öğretmenlerin sınıf yönetiminde olumlu etkiler yaratmak için iletişim stratejilerine büyük önem verdikleri anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct an in-depth examination of the experiences of primary school teachers in the process of classroom management. The research focuses on teachers' interactions within the classroom, their relationships with students, teaching strategies, and their responses to various situations. It seeks to develop a comprehensive understanding of teachers' personal and professional development concerning classroom management. Additionally, the study aims to identify teachers' experiences with different situations and their impact on classroom management. The research employs a phenomenological design, a qualitative research method, to explore these experiences. Participants include 10 primary school teachers from various levels of professional experience and age groups. The participants were selected using purposive sampling, with convenience sampling among these methods being preferred. Data were collected through semi-structured interviews, and a semi-structured interview form was used. The data were analyzed using content analysis. The study analyzed teachers' classroom management experiences under the categories of“Student Behavior and Management”and“Behavior Changes and Effects.”Key elements that emerged include teachers' awareness of student behavior, recognition of individual differences, and the impact of technology. The results indicate that teachers adopt a comprehensive approach in their classroom management experiences, focusing on recognizing individual differences and special needs, fostering empathy, and being aware of technological influences. It is evident that teachers place significant importance on communication strategies to create positive impacts in classroom management.