Bir muhâdarât türü olarak Zemahşerî'nin Rebîʿu'l-Ebrâr'ı
Abu'l-Qasim Mahmud Zamahshari (1075-1144)
- Tez No: 906581
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Din, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Ebû'l-Kâsım Mahmûd ez-Zemahşerî (1075-1144) farklı açıdan derin bilgiye sahip çok değerli bir âlimdir. Müellif Harizmşahlarının ilim ve bilim şahsiyetlerine önem verdiği dönemde yaşamış ve bu durum müellife büyük bir destek sağlamıştır. Arap dilinde elliden fazla eser kaleme alan müellifimizin her eserini farklı konuda yazdığı görülmektedir. Burada ele aldığımız eserlerinden biri Rebîʿu'l-Ebrâr'dır. Eser, muhâdarât alanında yazılmış olup, yazıldığı günden bugüne önde gelen değerli eserlerden biridir. Bahsi geçen eserin edebi özelliklerini ve ele aldığı konuları inceledik. Konuları içerik açısından tasnife tabii tuttuk. Arap edebiyatı alanındaki önemini tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
He is a very famous scholar with his deep knowledge of different aspects. The author lived in a period when Harizmshah gave importance to science and scientific figures. Of course, this atmosphere was a great support for the author, and he wrote more than fifty works. It can be seen that each of his works is written from a different perspective. One of the works we discussed is Zemahşerî's Rebîu'l-Ebrâr. The work was written in the field of muhâdarât and is one of the valuable works of its period and to this day. We examined the literary features of the above-mentioned work and the issues in the field of muhâdarât. We classified the subject meanings. We highlighted its importance in the field of Arabic literature.