Kendini kabul, aidiyet duygusu ve bilişsel esnekliğin mental iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between self-acceptance, sense of belonging and cognitive flexibility with mental well-being
  1. Tez No: 906583
  2. Yazar: EDANUR YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, kendini kabul, aidiyet duygusu ve bilişsel esneklik ile mental iyi oluş arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırma, 18-30 yaşları arasında ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora kademelerinde öğrenim gören öğrencilerden oluşan 535 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 390'ı kadın, 145'i ise erkektir. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ), Koşulsuz Kendini Kabul Ölçeği (KKKÖ), Genel Aidiyet Ölçeği (GAÖ) ve Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE) kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde basıklık-çarpıklık değerleri ve normallik analizi, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin mental iyi oluş puanlarının cinsiyet ve sınıf düzeyleri değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermediğini ortaya koymuştur. Mental iyi oluş düzeyi ile aidiyet duygusu, kendini kabul ve bilişsel esneklik değişkenleri arasında anlamlı ilişki olduğu gözlenmiştir. Ayrıca çoklu regresyon analizi sonucunda, kendini kabul, aidiyet duygusu ve bilişsel esnekliğin toplam puanlarının mental iyi oluşun %49,2'sini açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between self-acceptance, sense of belonging, cognitive flexibility and mental well-being. The study was conducted with 535 participants aged18 and 30, including students at the associate, bachelor's, master's and doctoral levels. 390 of the participants were female and 145 were male. Personal Information Form, Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (WEMWBS), Unconditional Self-Acceptance Questionnaire(UASQ), General Belongingness Scale (GBS) and Cognitive Flexibility Inventory (CRI) were used as data collection tools. The data were analyzed with IBM SPSS 25 software. In data analysis, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and regression analysis were used. The findings revealed that students' mental well-being scores did not show significant differences according to gender and grade level variables. There was a significant relationship between self-acceptance level, sense of belonging, cognitive flexibility and mental well-being. In addition, multiple regression analysis showed that the total scores of self-acceptance level, sense of belonging and cognitive flexibility explained 49.2% of mental well-being.