Sağlık kuruluşlarındaki yöneticilerin otantik liderlik tarzlarının hemşirelerin iş motivasyonu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi (Gümüşhane ili örneği)
Evaluation of the effects of authentic leadership styles of managers in health care organizations on the work motivation of nurses (Sample of Gümüşhane province )
  1. Tez No: 906601
  2. Yazar: ZELİHA BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ULUTAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma; Gümüşhane İli'ndeki sağlık kuruluşlarında görev yapan yöneticilerin otantik liderlik tarzlarının hemşirelerin iş motivasyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve öneriler geliştirmek amaçlamaktadır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan çalışmanın evrenini Mart-Nisan 2024 tarihleri arasında Gümüşhane İli'ndeki sağlık kuruluşlarında görev yapan hemşireler (n=190 kişi) oluşturmuş ve evrenin tamamına ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacı ve danışman tarafından literatür incelenerek oluşturulan bilgilendirilmiş onam formu, hemşirelerin sosyodemografik özelliklerine, çalışma ortamı ve çalışma şekline, etik davranış, ekip ruhu, iş doyumu ilgili davranışlarına yönelik sorular ile Otantik Liderlik Ölçeği, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Hemşire İş Motivasyon Ölçeği sorularından oluşan anketin hemşirelerin direkt gözlem altında uygulanmasıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, ortalama, standart sapma, t testi, Mann Whitney U testi, ANOVA, Kruskal Wallis ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Çalışmada demografik faktörlerin (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, gelir düzeyi) incelenen değişkenler üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Ancak, katılımcıların hizmet yılları ve çalışma ortamından memnuniyetinin incelenen ölçekler üzerinde belirgin bir etkisi olduğu bulunmuştur. Özellikle, çalışma ortamından memnun olan katılımcıların iş tatmini ve iş motivasyonu skorlarının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, liderlik tarzı ile iş tatmini ve iş motivasyonu arasında güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Otantik liderlik özelliklerine sahip liderlerin bulunduğu bir ortamda çalışanların iş tatmini ve motivasyonunun daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hemşirelerin motivasyonunu artırmak ve sağlık hizmetlerinin kalitesini yükselmek için; sağlık kuruluşları; çalışan memnuniyetine ve liderlik gelişimine odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the impact of the authentic leadership styles of managers working in healthcare institutions in Gümüşhane Province on the job motivation of nurses and to develop recommendations. The study, which is cross-sectional and descriptive, included all nurses (n=190) working in healthcare institutions in Gümüşhane Province between March and April 2024. The data of the study were collected through a questionnaire developed by the researcher and the advisor after reviewing the literature. The questionnaire included an informed consent form, questions about the nurses' sociodemographic characteristics, work environment and working conditions, ethical behavior, team spirit, job satisfaction-related behaviors, and questions from the Authentic Leadership Scale, Minnesota Job Satisfaction Scale, and Nurse Job Motivation Scale. The questionnaire was administered directly under observation. The data were analyzed using frequency, mean, standard deviation, t-test, Mann Whitney U test, ANOVA, Kruskal Wallis, and correlation tests. The significance level for all tests was set at 0.05. The study found that demographic factors (age, gender, marital status, education level, income level) did not have a significant effect on the variables examined. However, the years of service and satisfaction with the working environment of the participants had a significant impact on the scales examined. Specifically, participants who were satisfied with their work environment had higher job satisfaction and job motivation scores. Additionally, strong and statistically significant relationships were found between leadership style and job satisfaction and job motivation. It was determined that employees working in an environment with leaders who have authentic leadership qualities had higher job satisfaction and motivation. To increase the motivation of nurses and improve the quality of healthcare services, healthcare institutions should focus on employee satisfaction and leadership development.