Seküler yaşamda manevi bir grup arayışı olarak yoga: İstanbul Nişantaşı örneği
Yoga as a spiritual group search in secular life Istanbul Nişantaşı example
  1. Tez No: 906603
  2. Yazar: NUR MERYEM ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde spiritüel hareketlerden biri olan yoga Türkiye'de de kitlesini büyütmeye devam etmektedir. Yoga literatürde sağlık, turizm, spor başlıkları ile geniş yer kaplamaktadır. Bu çalışmada ise yoganın spiritüel yönü ortaya koyulmuştur. Araştırmada yoganın spiritüel boyutu incelenmeye çalışılarak yoga yapan bireylerin maneviyata yönelik anlam dünyaları araştırılmıştır. Bu araştırma İstanbul Nişantaşı semtindeki yoga stüdyo ve derneklerinden eğitim almış ve orada eğitim vermekte olan yoga eğitimcilerini kapsamaktadır. Araştırmada fenomenolojik yöntem kullanılarak katılımcıların maneviyata yönelik algıları incelenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda nitel araştırma teknikleri ile bir yıl boyunca yoga grupları içerisinde katılımlı gözlem gerçekleştirilmiştir. 15 yoga eğitmeni ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Deneyim sahiplerinde mevcut olan anlam ortaya çıkarılıp yorumlanarak yoga aracılığıyla üretilen bir maneviyat ile karşılaşılmıştır. Bulgular katılımcıların gündelik yaşamında maneviyata ilişkin algı ve deneyimlerini farklı başlıklarda betimlenmeye çalışılmasıyla elde edilmiştir. Seküler yaşam tarzına sahip kişilerde yoga aracılığıyla yeni bir maneviyat tarzının geliştirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Yoga en popüler döneminde genişlettiği kitlesinde yeni bir cemaatin oluşmasına aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
Yoga, one of the spiritual movements today, has a growing audience in Turkey. Yoga covers a wide range of topics in literature such as health, tourism and sports. In this study, the spiritual aspect of yoga is revealed. The spiritual dimension of yoga was examined and the spiritual meaning behind individuals who practice yoga was investigated. This research covers yoga educators who have received training from yoga studios and associations in Nişantaşı district of Istanbul and are teaching there. The study tried to examine the participants' perceptions of spirituality by using the phenomenological method. At the same time, participatory observation was carried out in yoga groups for a year using qualitative research techniques. In-depth interviews were conducted with 15 yoga instructors. A spirituality produced through yoga was encountered by revealing and interpreting the meaning existing in those with experience. The findings were obtained by trying to describe the participants perceptions and experiences of spirituality in their Daily lives under different headings. In this study, the transformation of the secular life form through yoga was determined in yoga groups and the lifestyle of the participants in different categories was tried to be described. It has been concluded that a new style of spirituality is developed through yoga in people with a secular lifestyle Yoga mediates the formation of a new community in the mass that it expanded during its most popular period.