Arife Kalender'in şairliği ve şiiri
Poetics and poems of Arife Kalender
  1. Tez No: 906610
  2. Yazar: CEYDA CEREN CÖRÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Arife Kalender, 1970'li yıllarda yazın hayatına başlayan ve günümüzde de eserler veren bir sanatçıdır. Çeşitli türlerde metinler üreten Arife Kalender daha çok şair kimliği ile ön plana çıkmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde şairin hayatı, şairliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Arife Kalender'in şairliğini ve şiirini incelemeyi amaçlayan çalışma asıl başlıklar altında iki bölümden oluşur. Çalışmanın esasını oluşturan birinci bölümde şiirler tematik açıdan incelenmiştir. İkinci bölümde şairin şiirleri dil ve üslup açısından incelenmiştir. Çalışma, Arife Kalender'in şairliğinin anlatılması ve şiirlerinin tematik ve dil üslup yönünden değerlendirilmesi ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arife Kalender is an artist who started her writing career in the 1970s and continues to produce works today. Producing texts in various genres, Arife Kalender has come to the fore with her poet identity. In the introduction part of the study, information about the poet's life, poetics and works is given. The study, which aims to examine Arife Kalender's poetics and poetry, consists of two sections under main titles. In the first part, which constitutes the basis of the study, the poems were examined thematically. In the second part, the poet's poems were examined in terms of language and style. The study was concluded with the explanation of Arife Kalender's poetics and the evaluation of her poems in terms of thematic and linguistic style.