Yabancılara Türkçe öğretimi B1-B2 sınıflarında telaffuz kaygısı
Pronunciation anxiety of teaching Turkish to foreigner students in B1-B2 level classes
- Tez No: 906611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yabancı dilde iletişimi etkileyen en önemli hususlardan birisi doğru ve akıcı telaffuzdur. Literatür incelendiğinde yabancılara Türkçe öğretiminde telaffuz becerisini elen alan çalışmaların oldukça sınırlı sayıda olduğu görülmektedir. Bu sebeple yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin telaffuz becerilerine yönelik kaygı durumlarının incelenmesi alandaki öğretim faaliyetlerine katkı sunabileceği düşüncesiyle önemli görülmüştür. Çalışmamız“Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen B1-B2 düzeyi öğrencilerin telaffuz kaygıları ne düzeydedir?”sorusuna cevap aramak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. 2023-2024 yıllarında ülkemizde farklı TÖMER birimlerinde B1-B2 dil düzeylerindeki öğrencilere“Yabancı Dil Olarak Türkçe B1-B2 Sınıflarında Telaffuz Kaygısı”ölçeği uygulanmış ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak sosyodemografik bilgileri alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS-27 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sekiz farklı değişken bağlamında incelenmiştir. Bu değişkenlerden cinsiyet, çevrede Türkçe konuşabilecek birisinin bulunması, Türkçe dışında bilinen yabancı dil sayısı, gelinen bölge ve yaş değişkenlerinde anlamlı farklılıklara ulaşılmıştır. Cinsiyet, gelinen bölge ve yaş gibi değişkenlerde sadece bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Çevrede Türkçe konuşabilecek birisinin bulunması ve Türkçe dışında bilinen yabancı dil sayısı değişkenlerinde tüm alt boyutlarda anlamlı farklılık bulunmuştur. Bunların yanı sıra Türkiye'de bulunulan süre, Türkçe öğrenme amacı, Türkçe konuşmayı sürdürme isteği gibi değişkenlerde ise hiçbir alt boyutta anlamlı farklılığa ulaşılamamıştır. Bulgulardan hareketle yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde telaffuz kaygısının azaltılması için öğrencilerin çevrelerinde okul dışı Türkçe konuşabilecekleri kişilerin bulunmasının ve bildikleri yabancı dil sayısının telaffuz kaygısında etkili olduğuna sonucuna ulaşılmıştır. Bu sebeple öğrencilerin yeni yabancı diller öğrenmesinin, çevrelerinde Türkçe konuşabilecekleri yeni kişilerle tanışmalarının telaffuz kaygısının azaltılması adına yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues affecting communication in a foreign language is correct and fluent pronunciation. When the literature is examined, it is seen that the number of studies on pronunciation skills in teaching Turkish to foreigners is quite limited. For this reason, it is considered important to examine the anxiety states of students learning Turkish as a foreign language towards pronunciation skills in order to contribute to the teaching activities in the field. Our study was prepared to answer the question 'What is the level of pronunciation anxiety of B1-B2 level students who learn Turkish as a foreign language?'. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. 'Pronunciation Anxiety in Turkish as a Foreign Language B1-B2 Classes' scale was applied to students at B1-B2 language levels in different TÖMER units in our country in 2023-2024 and sociodemographic information was obtained using the“Personal Information Form”. The data obtained were analysed using SPSS- 27 package programme. The findings obtained from the research were analysed in the context of eight different variables. Among these variables, significant differences were found in gender, having someone who can speak Turkish in the neighbourhood, the number of foreign languages other than Turkish, region of origin and age. Significant differences were found only in some sub-dimensions of variables such as gender, region of origin and age. Significant differences were found in all sub-dimensions in the variables of having someone who can speak Turkish in the neighbourhood and the number of foreign languages other than Turkish. In addition to these, no significant difference was found in any sub-dimension in variables such as the duration of stay in Turkey, the purpose of learning Turkish, and the desire to continue speaking Turkish. Based on the findings, it was concluded that in order to reduce pronunciation anxiety in teaching Turkish as a foreign language, the presence of people with whom students can speak Turkish outside the school and the number of foreign languages they know are effective in pronunciation anxiety. For this reason, it is thought that it may be useful for students to learn new foreign languages and meet new people with whom they can speak Turkish in their environment in order to reduce pronunciation anxiety.