Büllöz pemfigoid hastalarının serum ve bül sıvısında ölçülen matriks metalloproteinaz(MMP-9) değerlerinin hastalık şiddeti ve eşlik eden komorbiditeler ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between serum and blister fluid matrix metalloproteinase(MMP-9) levels in patients with bullous pemphigoid and disease severity along with accompanying comorbidities
  1. Tez No: 906645
  2. Yazar: KAMER FARUK COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Büllöz pemfigoid(BP) sıklıkla ileri yaştaki insanlarda gözlenen, gövde ve ekstremitelerde ürtikeryal plaklar üzerinde gelişen kaşıntılı büllerle karakterizedir. Hastaların çoğunun ileri yaşta olması beraberinde birçok komorbiditenin de gözlenmesine neden olmaktadır. Çalışmadaki primer amacımız patogenezdeki yeri gösterilmiş matriks metalloproteinaz 9'un (MMP-9)'un hastalık şiddetini gösterebilecek bir prognostik belirteç olup olmadığını tespit etmek iken sekonder amacımız eşlik eden komorbiditelerin MMP-9 değerleri ve hastalık şiddeti üzerinde belirgin bir etkisi olup olmadığının araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 15 Şubat-1 Kasım 2024 tarihleri arasında Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Dermatoloji Kliniği'ne kaşıntılı büllöz lezyonlarla başvuran, klinik olarak büllöz pemfigoid düşünülen hastalar dahil edildi. Hastaların klinik başvurusu esnasında eşlik eden komorbiditeleri not edilerek araştırmacı hekim tarafından Büllöz Pemfigoid Hastalık Alan İndeksi(BPDAI) skoru hesaplandı. Serum ve bül sıvısı örneklerinde MMP-9 ölçümü ELISA yardımıyla yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Bullous pemphigoid (BP) is characterized by pruritic blisters that develop on urticarial plaques on the trunk and extremities, frequently occuring in elderly individuals. Due to the majority of patients being older the presence of multiple comorbidities is frequently observed. The primary aim of this study is to determine whether matrix metalloproteinase 9 (MMP-9), shown to play a role in the pathogenesis, can be a prognostic marker indicative of disease severity, while our secondary aim is to investigate whether accompanying comorbidities have a significant impact on MMP-9 levels and disease severity. Materials and Methods: We included patients who presented with pruritic bullous lesions to the Dermatology Clinic of Çam and Sakura City Hospital between February 15, 2024, and November 1, 2024, clinically suspected of having bullous pemphigoid. The comorbidities accompanying the patients were noted at the time of clinical presentation, and the Bullous Pemphigoid Disease Area Index (BPDAI) score was calculated by the researcher physician. MMP-9 levels were measured in serum and blister fluid samples using ELISA.