Asendan aort anevrizmalarında nadph oksidaz 4 (NOX4) etkinliğinin gösterilmesi çalışması
Nadph oxidase 4 (NOX4) activity in ascending aortic aneurysms
  1. Tez No: 906654
  2. Yazar: RECEP ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET UĞUR KOÇOĞULLARI, UZMAN OSMAN EREN KARPUZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Asendan aort anevrizmalarının güncel tedavi planlamasında kullanılan aort çapı haricinde NADPH Oksidaz 4 ve miR-146a etkinliğini değerlendirmek ve özellikle aort diseksiyonu için risk teşkil eden asendan aort anevrizmalarının komplikasyon gelişmeden tedavisinin yapılmasını sağlayacak protokollerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Metot: Çalışmaya Nisan 2023 ile Nisan 2024 tarihleri arasında 12 aylık süre boyunca dahil edilme kriterlerini karşılayan, asendan aort anevrizması ve koroner arter hastalığı nedeniyle Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde opere olan hastalar dahil edilmiştir. Prospektif çalışma olarak planlanmış, tüm hastaların demografik, biyokimyasal ve radyolojik verileri ile ekokardiyografi verileri toplanmış, alınan doku ve serum örneklerinde NOX4 mRNA ve miR-146a ekspresyonlarına bakılmış ve karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışma anevrizma ve kontrol grubunda 25'şer hasta olmak üzere toplam 50 hasta üzerinde yapıldı. Çalışma sonucunda hasta grubunda miR-146 ekspresyon düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaldığı bulundu(p=0.001). NOX4 mRNA ekspresyon düzeyleri bakımından incelendiğinde ise kontrol ve anevrizma grubu arasında anlamlı farklılık saptanmadı. NOX4 mRNA ve miR-146a düzeyleri arasında bir korelasyon bulunmadı (p=0.764). Asendan aort çapı ile NOX4 mRNA ve miR-146a ilişkisi incelendiğinde miR-146a ekspresyonunun asendan aort çapı ile negatif korelasyon gösterdiği (p=0.036), NOX4 mRNA düzeyleri ile ise anlamlı korelasyon göstermediği bulundu(p=0.318). Yine asendan aorta uzunluğu ile de benzer şekilde korelasyon saptandı. Yaş, cinsiyet ve ejeksiyon fraksiyonu ile ayrı ayrı NOX4 mRNA ve miR-146a ekspresyon düzeyleri arasındaki korelasyon araştırıldı. Her üçünde de anlamlı korelasyon saptanmadı. miR-146a ekspresyon düzeylerini kullanarak hasta grubunu kontrol grubundan ayırmak üzere kullanılacak optimum cut-off değeri ve bu cut-off değeri kullanıldığında miR-146a ekspresyon düzeyinin duyarlılığı ve özgünlüğü ROC eğrisinden faydalanılarak hesaplandı. Hesaplamalar sonucunda miR-146a ekspresyonu için seçicilik % 88 ve duyarlılık % 66 olarak bulundu. Sonuç: Vasküler oksidatif stresin belirleyicisi olduğu gösterilen NOX4'ün asendan aort anevrizması gelişiminde etkinliğinin olmadığı fakat NOX4 ekspresyonunun düzenlenmesi dahil birçok inflamatuar yanıtın düzenlenmesinde fonksiyonu olan miR-146a'nın asendan aort anevrizması gelişimini engellediği, miR-146a'nın daha ileri yapılacak çalışmalar ile anevrizma gelişiminin engellenmesi için terapötik hedef olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the efficacy of NADPH Oxidase 4 and miR-146a in the current treatment planning of ascending aortic aneurysms, except for the aortic diameter, and to develop protocols that will ensure the treatment of ascending aortic aneurysms, which pose a risk for aortic dissection, without complications. Methods: Patients who met the inclusion criteria and underwent surgery at Dr. Siyami Ersek Chest, Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital for ascending aortic aneurysms and coronary artery disease during a 12-month period between April 2023 and April 2024 were included in the study. It was planned as a prospective study, demographic, biochemical and radiological data of all patients and echocardiographic data were collected, and NOX4 mRNA and miR-146a expressions were examined and compared in tissue and serum samples. Results: The study was conducted on a total of 50 patients, 25 patients in the aneurysm and control groups. As a result of the study, miR-146 expression levels were found to be significantly decreased in the patient group compared to the control group (p=0.001). When NOX4 mRNA expression levels were examined, no significant difference was found between the control and aneurysm groups. No correlation was found between NOX4 mRNA and miR-146a levels (p=0.764). When the relationship between ascending aorta diameter and NOX4 mRNA and miR-146a was examined, it was found that miR-146a expression was negatively correlated with ascending aorta diameter (p=0.036) and did not show a significant correlation with NOX4 mRNA levels (p=0.318). A similar correlation was also found with ascending aorta length. The correlation between NOX4 mRNA and miR-146a expression levels was investigated separately with age, gender and ejection fraction. No significant correlation was found in all three. The optimum cut-off value to be used to separate the patient group from the control group using miR-146a expression levels and the sensitivity and specificity of miR-146a expression level when this cut-off value was used were calculated using the ROC curve. As a result of the calculations, selectivity for miR-146a expression was found to be 88% and sensitivity was found to be 66%. Conclusion: It was found that NOX4, which was shown to be a determinant of vascular oxidative stress, was not effective in the development of ascending aortic aneurysm, but miR-146a, which has a function in the regulation of many inflammatory responses including the regulation of NOX4 expression, prevented the development of ascending aortic aneurysm, and miR-146a could be a therapeutic target for the prevention of aneurysm development with further studies.