Aile hekimlerinin merhamet yorgunluğu düzeyi ile çalışma yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between compassion fatigue level and quality of working life of family physicians
- Tez No: 906653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Aile hekimlerinin hastaya bütüncül yaklaşması, hastanın sağlık sorunlarıyla birebir ilgilenmesi ve hastanın güvenini kazanması hekim için yoğun bir çaba gerektirir. Hekim bu çabayı verirken isteğinin ve özverisinin korunabilmesi için çalışılan ortamda aile hekiminin bedensel ve psikolojik ihtiyaçlarının bütünüyle karşılanıp korunması gerekmektedir. Gerekli koşullar sağlanmadığında aile hekiminde merhamet yorgunluğu(MY) oluşur ve bunun sonucu olarak da iş motivasyonu ve performansta düşme yaşanır. Çalışmanın amacı İstanbul ilindeki aile hekimlerinin MY düzeyi ile çalışma yaşam kaliteleri(ÇYK) arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmamıza İstanbul ilindeki 355 aile hekimi katılmıştır. Anketimizde katılımcıların sosyodemografik özellikleri, çalıştıkları aile sağlığı merkezinin(ASM) birim özellikleri sorgulanmıştır. MY'nin bileşenleri olan sekonder travma ve mesleki tükenmişliği değerlendirmek için Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği(MY-KÖ); ÇYK'nın bileşenleri olan mesleki tatmin, tükenmişlik ve eş duyum yorgunluğunu değerlendirmek için Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği(ÇYKÖ) kullanılmıştır. Veriler istatistiksel analiz ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Family physicians' holistic approach to the patient, dealing closely with the patient's health problems one-to-one and gaining the patient's trust requires an intensive effort for the physician. While the physician is making this effort, the physical and psychological needs of the family physician must be fully met and protected in the working environment in order to maintain his/her willingness and devotion. When the necessary conditions are not provided, compassion fatigue(CF) occurs in family physicians and as a result, work motivation and performance decrease. The aim of this study was to investigate the relationship between the level of CF and the professional quality of life(ProQOL) of family physicians in Istanbul. Materials and Methods: In our cross-sectional study, 355 family physicians in Istanbul province participated. In our questionnaire, sociodemographic characteristics of the participants and the unit characteristics of the family health centre where they work were questioned. The Compassion Fatigue Short Scale(CF-SS) was used to assess secondary trauma and occupational burnout, which are components of CF. The Professional Quality of Life Scale(ProQOL-5) was used to assess occupational satisfaction, burnout and co-sensation fatigue, which are components of ProQOL. Data were evaluated by statistical analysis.