Arsa payı karşılığı inşaat uygulamasında yüklenicinin ve arsa sahibinin yaptığı sözleşmelerin şekli
The form of the contracts made by the contractor and the landowner in the practice of construction in return for land share
  1. Tez No: 906678
  2. Yazar: TUĞBA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZ SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Nüfusun hızla artması ve kentleşme ile birlikte insanın en temel ihtiyaçlarından olan barınma daha da önemli hala gelmiştir. Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmeyen ancak tarafların karşılıklı menfaatlerini sağlaması sebebiyle artık sıkça uygulama alanı bulan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri, eser ve satış sözleşmelerine ait unsurların bir araya gelmesiyle kurulan karma sözleşme niteliğindedir. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, arsa sahibinin edimi bakımından taşınmaz mülkiyetinin devrini konu edindiğinden, sözleşmenin şekli hususu da önem kazanmıştır. Çalışmamızın özü, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin ve bununla birlikte sözleşme taraflarının üçüncü kişilerle yaptığı sözleşmelerin şeklinin incelenmesidir. Çalışmamızın son bölümünde ise şekle aykırılığa bağlı sonuçlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
As the population rapidly increases and urbanization progresses, housing, one of the most fundamental needs of humans, has become even more significant. Although not regulated within the Turkish Code Of Obligations, construction contracts in return for land share have started to be frequently applied due to their ability to meet the mutual interests of the perties. These contracts are of a hybrid natüre, combining elements of construction and sales contracts. Since the performance of the landowner in a construction contract in return for land share involves the transfer of immovable property ownership, the formal aspect of the contract gains importance. The essence of our study is to examine the form of construction contracts in return for land share and the contracts that the parties to this contract enter into with third parties. In the final section of our study, we focus on the consequences of non-compliance with the required form.