Serebral palsili çocuklarda fizyoterapiye ek olarak uygulanan hippoterapinin etkinliğinin incelenmesi: randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effectiveness of hippotherapyapplied in addition to physiotherapy in children withcerebral palsy: A randomized controlled study
- Tez No: 906679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Diparetik Serebral Palsili çocuklarda hippoterapi simülatörünün gövde kontrolü, denge ve yürüme üzerine etkisinin günlük yaşam kalitesi ile ilişkisini araştırmaktı. Yöntem: Çalışmaya, dahil edilme kriterlerini karşılayan 40 diparetik serebral palsi tanılı çocuk katıldı. Çocuklar randomizasyon sonrası hippoterapi grubu (HG, n=20) ve kontrol grubu (KG, n=20) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her iki grup da 8 hafta boyunca haftada 2 gün 45 dakika konvansiyonel fizyoterapi alıyorken hippoterapi grubuna ek olarak 15 dakika hippoterapi simülatörü uygulandı. Gövde kontrolü, Gövde Kontrol Ölçüm Skalası, denge Pediatrik Berg Denge Ölçeği, yürüme 1 Dakika Yürüme Testi ve Zamanlı Kalk Yürü testi, fonsiyonel bağımsızlık düzeyi ise WeeFIM ölçeği ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler tedavinin başında ve sonunda yapıldı. Bulgular: Hippoterapi ve kontrol grubu tedavi öncesi ve sonrası grup içi karşılaştırmalarında denge, yürüme ve fonksiyonel bağımsızlık düzeyi skorlarında anlamlı bir fark bulundu (p0.05). Sonuç: Konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak uygulanan hippoterapi stimülasyonu gövde kontrolünü geliştirirken her iki grupta da uygulanan tedaviler denge, yürüme ve fonksiyonel bağımsızlık düzeyini iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of the hippotherapy simulator on trunk control, balance and walking in children with diparetic Cerebral Palsy and its relationship with the quality of daily life. Method: The study included 40 diparetic children with cerebral palsy who met the inclusion criteria. After randomization, the children were divided into 2 groups as hippotherapy group (HG, n=20) and control group (CG, n=20). Both groups received conventional physiotherapy for 45 minutes 2 days a week for 8 weeks, while the hippotherapy group received hippotherapy simulator for 15 minutes. Trunk control was assessed using the Trunk Control Measurement Scale, balance was assessed using the Pediatric Berg Balance Scale, walking was assessed using the 1 Minute Walk Test and Timed Up and Go test, and functional independence was assessed using the WeeFIM scale. All evaluations were performed at the beginning and end of treatment. Findings: There was a significant difference in balance, gait and functional independence level scores between hippotherapy and control groups before and after treatment (p0.05). Conclusion: Hippotherapy stimulation applied in addition to conventional physiotherapy improved trunk control, while the treatments applied in both groups improved balance, gait and functional independence.