Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin vergisel yönleriyle incelenmesi ve muhasebe uygulama örneği
Analysis of land share equivalency constructi̇on contracts in accordance wi̇th tax laws and a case study on their accounti̇ng
  1. Tez No: 505972
  2. Yazar: ALİ RAMAZAN TAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Özel inşaat faaliyetlerinden olan arsa payı karşılığı inşaat yapım faaliyeti son zamanlarda sıklıkla uygulanmasına karşın uygulamada konu ile alakalı bir takım sorunlarla karşılaşılmaktadır. Çalışmamızın amacı arsa payı karşılığı yapım faaliyetinin hukuki boyutu göz önünde tutularak vergi, maliyet ve muhasebe yönleri ile birlikte incelenmesi ve örnek bir muhasebe uygulamasının ele alınmasıdır. Bu amaç etrafında konumuzun üst başlığı olan inşaat öncelikle ele alınmış olup arsa payı karşılığı inşaat faaliyetinin kavramsal ve teorik altyapı ve incelemesinin ardından konunun daha iyi irdelenebilmesi için vaka çalışması yapılarak örnek bir uygulama üzerinden arsa payı karşılığı inşaat faaliyetinin ilk aşamasından son aşamasına kadar olan süreç uygulama üzerinden pratik bilgilerle ifade edilmiştir. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi herhangi bir kanunda açıklanmamış olup Borçlar Kanununda açıklanan Eser Sözleşmesi ve Taşınmaz Satış Vaadi unsurları bünyesinde barındıran iki tipli karma sözleşme olarak kabul edilmiştir. Kanunda bu konu ile ilgili özel bir düzenlemeye yer verilmemesi çeşitli sorunlara yol açtığı gözlemlenmiştir. Özellikle arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin niteliği ve vergilendirilmesindeki düzenlemeler genel hükümlere göre yapılmaktadır. İnşaat faaliyetinin özel bir türü olan arsa payı karşılığı inşaat yapım faaliyeti için sözleşmenin niteliğinden başlayarak vergilendirme hususuna kadar özel bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that the construction activity of the private construction activities is frequently applied in recent times, there are some problems related to the subject in practice. The purpose of our study is to examine the cost of the plot share together with tax, cost and accounting aspects considering with the legal aspect of the construction activity and to take a sample accounting application. The construction, which is the top title of the subject, has been taken into consideration firstly, and after the conceptual and theoretical infrastructure and examination of the construction activity, the case study is carried out in order to investigate construction activity better and the process from the first stage to the last stage of construction activity, has been expressed in practical information. The land ownership construction contract has not been disclosed in any form and it is accepted as a two-type mixed contract which is included in the Incorporation Act and Immovable Sale Promotion elements explained in the Debt Law. It has been observed that the absence of a specific regulation on this issue leads to various problems. In particular, the provisions of the construction contract and the regulations on taxation are made according to the general provisions. A special arrangement is required for the construction of the construction plot, which is a special type of construction activity, starting from the nature of the contract to taxation.