Türkiye ve Libya arasında akdedilen deniz hukukuna ilişkin düzenlemelerin Mavi Vatan doktrini ve uluslararası hukuk açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the regulations regarding the law of the sea concluded between Türkiye and Libya in terms of Blue Homeland doctrine and international law
- Tez No: 906677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İPEK SARIÖZ BÜYÜKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Siyaseti ve Stratejileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda, Doğu Akdeniz bölgesinde deniz hukuku ve uluslararası ilişkiler konusunda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Özellikle, deniz yetki alanlarının belirlenmesi, deniz kaynaklarının yönetimi ve bölgesel güvenlik gibi konular, kıyıdaş devletler arasında stratejik öneme sahip anlaşmalara yol açmıştır. Türkiye ve Libya arasında imzalanan deniz hukuku mutabakatı, bu gelişmelerin merkezinde yer almakta ve Mavi Vatan Doktrini çerçevesinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye ile Libya arasında akdedilen deniz hukuku mutabakatı, bu doktrinin uygulamasında kritik bir adım olarak değerlendirilmektedir. Anlaşma, iki ülkenin deniz yetki alanlarının sınırlarını belirlemekte ve bölgesel güvenlik ile deniz kaynaklarının yönetimi konularında ortak bir zemin oluşturmaktadır. Bu tez, Türkiye-Libya Mutabakatının çeşitli yönlerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, birinci bölümde, mutabakatın tarihsel süreci ve mutabakat akdedilmeden önce Türkiye, Libya ve kıyıdaş üçüncü devletler arasındaki siyasi ilişki ele alınacaktır. Daha sonra, ikinci bölümde, mutabakatın uluslararası hukuk açısından uygunluğu değerlendirecektir. Son olarak, üçüncü bölümde, mutabakatın Mavi Vatan Doktrinine faydaları inceleyecektir. Bu çalışmanın, Türkiye ile Libya arasındaki mutabakatın etkilerinin anlaşılması, mutabakatın uluslararası hukuka uygunluğunun görülmesi ve Mavi Vatan Doktrinine olan faydalarının anlaşması açısından litaratüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, significant developments have occurred in the Eastern Mediterranean region concerning maritime law and international relations. Issues such as the delineation of maritime jurisdiction areas, management of maritime resources, and regional security have led to strategically important agreements among coastal states. The maritime law agreement signed between Turkey and Libya is at the center of these developments and plays a crucial role within the framework of the Blue Homeland Doctrine.. The agreement delineates the maritime jurisdiction boundaries of the two countries and establishes a common ground for regional security and the management of maritime resources. This thesis aims to comprehensively examine various aspects of the Turkey-Libya Agreement. Firstly, the first chapter will address the historical process of the agreement and the political relationships between Turkey, Libya, and neighboring third states before the agreement was concluded. Subsequently, the second chapter will evaluate the agreement's compatibility with international law. Finally, the third chapter will examine the benefits of the agreement to the Blue Homeland Doctrine. This study is expected to contribute to the literature by enhancing the understanding of the impacts of the Turkey-Libya agreement, its compliance with international law, and its benefits to the Blue Homeland Doctrine.