Bir acil durum olarak kadına yönelik şiddet alanında çalışan profesyonellerin deneyimleri
Experiences of professionals working in the field of violence against women as an emergency
  1. Tez No: 906689
  2. Yazar: TUBA KAÇAR AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Kadına yönelik gerçekleştirilen şiddet ulusal ve uluslararası düzeyde önemli bir insan hakkı ihlali ayrıca toplumsal sorun olarak kabul edilmektedir. Tez çalışmasında, kadına yönelik şiddetin tanımına, tarihsel gelişimine, türlerine ve farklı boyutlarına odaklanarak kapsamlı bir inceleme sunmaktadır. Araştırmanın amacı, kadına yönelik şiddetin bir acil durum olduğunu anlamak ve bu sorunun çözümüne yönelik geliştirilmiş teorilerin ve yaklaşımların etkinliğini değerlendirmektir. Tez, şiddetin tanımında kullanılan çeşitli teorilerin ve yaklaşımların, kadınların sadece cinsiyetleri nedeniyle maruz kaldıkları hak ihlallerinin ulusal ve uluslararası metinlerdeki yeri ve önemini ortaya koymaktadır. Kadına yönelik şiddet, dünya genelinde acil bir sorun olarak görülmekte olup, etkin müdahale yöntemlerinin belirlenmesi önem arz etmekte olup ülkelerin bu mücadelede süreçlerinde stratejilere, yöntemlere yer verilmiştir. Araştırma sürecinde, kadına yönelik şiddet konusunda başarılı uygulama örnekleri incelenmiş ve Türkiye'de bu alanda hizmet sunan kamu profesyonelleri ile kadın hakları üzerine çalışan sivil toplum örgütü üyeleri ile görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılar arasında yönetici pozisyonundaki çalışanlar, akademisyenler, sivil toplum temsilcileri, sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, çocuk gelişim uzmanları, sosyologlar, avukatlar, baş vaizler ve kolluk kuvvetleri yer almakta olup 23 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme formu ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, kadına yönelik şiddetle mücadelede karşılaşılan aksaklıklar, eksiklikler, mevcut uygulamalar ve örnek iyi uygulamalar hakkında kapsamlı bilgiler sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları, kadına yönelik şiddetle mücadelede yaşanan sorunları ve uygulama eksikliklerini belirlemiş; ayrıca etkili projeler ve iyi uygulama örnekleri sunmuştur. Araştırma, kadınların ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerin planlanmasının önemine vurgu yaparak, bu alanda daha etkili ve kapsamlı müdahale stratejilerinin geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is considered a significant human rights violation and also a social problem at national and international levels. The thesis study presents a comprehensive review focusing on the definition, historical development, types and different dimensions of violence against women. The aim of the research is to understand that violence against women is an emergency and to evaluate the effectiveness of theories and approaches developed to solve this problem. The thesis reveals the place and importance of various theories and approaches used in the definition of violence and the rights violations that women are exposed to solely because of their gender in national and international texts. Violence against women is seen as an urgent problem worldwide, and determining effective intervention methods is important, and strategies and methods have been included in the processes of countries in this fight. In the research process, successful examples of implementation on violence against women were examined, and interviews were conducted with public professionals providing services in this field in Turkey and members of civil society organizations working on women's rights. Participants included employees in management positions, academics, civil society representatives, social workers, psychologists, child development specialists, sociologists, lawyers, chief preachers and law enforcement officers, and 23 people were interviewed using a semi-structured interview form. The data obtained as a result of these interviews provide comprehensive information on the shortcomings, deficiencies, current practices and sample good practices encountered in combating violence against women. The results of the study determined the problems and deficiencies in implementation in combating violence against women; it also presented effective projects and examples of good practices. The research emphasizes the importance of planning services for women's needs and makes recommendations for the development of more effective and comprehensive intervention strategies in this area.