Optimized rendering for real time three dimensional computer animation
Gerçek zamanlı üç boyutlu bilgisayar animasyonu için eniyilenmiş görüntü hesaplanması
  1. Tez No: 90669
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ALPHAN ES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSİ İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
öz GERÇEK ZAMANLI ÜÇ BOYUTLU BİLGİSAYAR ANİMASYONU İÇİN ENİYİLENMİŞ GÖRÜNTÜ HESAPLANMASI Es, Şükrü Alphan Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Yard. Doç. Dr. Veysi İşler Aralık 1999, 82 Sayfa Gerçek zamanlı üç boyutlu bilgisayar animasyonu eğitim, görsel simulasyon ve eğlence gibi konuları kapsayan geniş bir kullanım alanına sahiptir. Gerçek zamanlı animasyon üretiminin arkasındaki asıl zorluk sınırlı zaman içinde mümkün olan en yüksek görsel kaliteyi sağlayabilmektir. Karmaşık sahnelerin gerçek zamanlı animasyonlarının hazırlanabilmesi için görüntü üretimi işlemi eniyilenmelidir. Eniyileme işlemi sistem kaynaklarının çok etkin bir şekilde kullanılmasını gerektirir. Bu işlem için en sık kullanılan yöntemlerden biri çok çözünürlüklü modelleme tekniğidir. Bu tezde çok çözünürlüklü modelleme ve kaynak kullanımım düzenleyen mekanizmaları içeren bir eniyileme algoritması tanıtılacaktır. Bununla birlikte tanıtılan algoritma gerçek bir uygulamada kullanılacaktır. Bu uygulama televizyon kanalları için üç boyutlu hava durumu sunumları hazırlamak için kullanılan bir animasyon programıdır. Bu uygulama, yayın kalitesindeki animasyonları yarım saatten az bir sürede gerçekleştirebilmektedir. Programın mimari detayları ve eniyileme algoritmasının entegrasyonu da tezde işlenen konular arasındadır. Anahtar Kelimeler : Gerçek zamanlı bilgisayar animasyonu, çokgen sadeleştirme, görüntü hesaplama eniyilenmesi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPTIMIZED RENDERING FOR REAL TIME THREE DIMENSIONAL COMPUTER ANIMATION Es, Şükrü Alphan M.Sc. Department of Computer Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Veysi İşler December 1999, 82 Pages Real time three dimensional computer animation has a wide range of application areas such as education, visual simulation, and entertainment. The main challenge behind the real time animation generation is to provide the highest possible visual quality in a limited amount of time. In order to produce the animation of a complex scene in real time rendering process should be optimized. Optimization requires using the system resources in a very efficient manner. One popular way to optimize the rendering process is using multiresolution modelling. In this thesis, an optimized rendering algorithm, which uses multiresolution modelling technique and a resource regulation mechanism will be introduced. Moreover, this algorithm is applied to a real world application as a case study. The application is a weather forecast presentation system for television studios. In this application it is necessary to render broadcast quality weather forecast animations in less than half an hour. The architectural details of this application and the integration of the introduced optimized rendering technique will also be discussed in the thesis. Keywords : Real time computer animation, polygonal simplification, rendering optimization. in