Tüketim dünyasında ınfluencerların etkisi: İç görü çalışması
Impact of influencers in the world of consumer: Insight study
- Tez No: 906692
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Modern çağda sosyal medya fenomenleri, geniş bir sosyal tabana ve takipçi kitlesine sahip kanaat önderleri olarak tanımlanmaktadır.“Fenomen pazarlama”terimi ve stratejisi, sosyal medya pazarlamasının ortaya çıkışı ve büyümesiyle önem kazanmaktadır. Sosyal medya fenomenleri, sosyal platformlardaki kullanıcılar üzerinde etkilerini hissettirmektedirler. Bu tez çalışması, tüketim dünyasında sosyal medya fenomenlerinin pazarlama stratejilerini derinlemesine analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, sosyal medya platformlarında geniş kitlelere hitap eden 5 makro sosyal medya fenomeni ve daha niş alanlarda etkili olan 5 mikro sosyal medya fenomeni ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde, sosyal medya fenomenlerinin kullandığı pazarlama stratejileri, marka iş birlikleri, içerik üretim süreçleri, hedef kitleye ulaşma yöntemleri ve takipçilerle etkileşim stratejileri üzerine odaklanılmaktadır. Makro fenomenlerin geniş kitlelere ulaşma potansiyeline sahip olduğu ve genellikle büyük markalarla çalıştığı, buna karşılık mikro fenomenlerin daha spesifik bir kitleye hitap ettiği ve genellikle daha otantik ve samimi bir iletişim tarzı benimsediği tespit edilmiştir. Araştırma, her iki grubun da tüketici davranışlarını etkileme gücüne sahip olduğunu ve farklı pazarlama stratejileri uyguladığını ortaya koymaktadır. Özellikle, makro fenomenlerin kitlesel bilinirlilik yaratmada, mikro fenomenlerin ise daha derin bir etkileşim ve güven inşa etmede etkili olduğu belirlenmiştir. Bu tez çalışması hem akademik literatüre katkı sağlamakta hem de pazarlama profesyonelleri için sosyal medyada fenomen stratejilerinin planlanmasında pratik bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the modern age, social media influencers are defined as opinion leaders with a wide social base and follower base. The term and strategy of“influencer marketing”has gained importance with the emergence and growth of social media marketing. Social media influencers make their impact felt on users on social platforms. This thesis aims to deeply analyze the impact of social media influencers in the context of consumer world. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with 5 macro social media influencers who appeal to large audiences on social media platforms and 5 micro social media influencers who are effective in more niche areas. The interviews focus on the marketing strategies used by social media influencers, brand collaborations, content production processes, methods of reaching the target audience and interaction strategies with followers. It has been determined that macro influencers have the potential to reach large audiences and generally work with large brands, while micro influencers appeal to a more specific audience and generally adopt a more authentic and sincere communication style. The research reveals that both groups have the power to influence consumer behavior and implement different marketing strategies. In particular, it has been determined that macro phenomena are effective in creating mass awareness, while micro phenomena are effective in building deeper interaction and trust. This thesis study contributes to both academic literature and provides practical information for marketing professionals in planning influencer strategies in social media.