Çocukluk çağı travmaları ve akran zorbalığının şiddete yönelik tutuma etkisinin genç yetişkin bireylerde incelenmesi
Studying the effects of childhood traumas and peer bullying on attitudes towards violence in young adults
- Tez No: 906729
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN OĞUZ KARAMUSTAFALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada çocukluk çağı travmaları ve akran zorbalığına maruz kalmanın genç yetişkin bireylerde şiddete yönelik tutuma etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. 20-30 yaş arası 275 erkek, 297 kadın toplam 572 kişi bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik form, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği ve Akran Zorbalığı Kurbanlarını Belirleme Ölçeği kullanılmıştır. Şiddete yönelik tutum ölçeği ve akran zorbalığı kurbanlarını belirleme ölçeği puanları arasında pozitif anlamlı bir ilişki gözlenmiştir. Şiddete yönelik tutum ölçeğinin akran zorbalığına kurbanlarını belirleme ölçeği tarafından yordanmasına yönelik kurulan modelin anlamlı olduğu anlaşılmaktadır. Buna göre akran zorbalığına maruz kalmanın şiddete yönelik tutumun alt boyutu olan fiziksel şiddetin anlamlı bir yordayıcısı olduğu ve %.65,8 bir kısmını açıkladığı görülmektedir. Çalışmamızda çocukluk çağı travmalarının şiddete yönelik tutumun alt boyutları olan fiziksel şiddet ve partner şiddetinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu ve %.63,8 bir kısmını açıkladığı görülmektedir. Şiddete yönelik tutumun suç ve savaş alt boyutunun ise çocukluk çağı travmaları tarafından anlamlı olarak yordanmadığı bulunmuştur. Çalışmamızda çocukluk çağı travmaları ölçeği puanları ile şiddete yönelik tutum ölçeği puanları arasında, akran zorbalığı kurbanlarını belirleme ölçeği puanları ile şiddete yönelik tutum ölçeği puanları arasında, akran zorbalığı kurbanlarını belirleme ölçeği puanları ile çocukluk çağı travmaları ölçeği puanları pozitif anlamlı bir ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out how young people's attitudes toward violence are affected by childhood trauma and exposure to peer bullying. The sample for this study consisted of 572 individuals: 275 men and 297 females, all between the ages of 20 and 30. The Childhood Mental Trauma Scale, Attitude Towards Violence Scale, and Peer Bullying Victim Identification Scale are used in conjunction with a sociodemographic questionnaire that the researcher has developed. The correlation and regression analyses revealed a significant association between exposure to peer bullying and attitudes toward violence, as well as between childhood traumas and attitudes toward violence. It is understood that the model established for the prediction of the attitude towards violence scale by the exposure to peer bullying scale is valid. Accordingly, it is seen that being exposed to peer bullying is a significant predictor of physical violence, which is a sub-dimension of attitude towards violence, and explains 65.8% of it. In this study, childhood traumas are found to be a significant predictor of physical violence and intimate partner violence, which are the sub-dimensions of attitude towards violence, and explain 63.8% of it. The crime and war sub-dimension of attitude towards violence is not significantly predicted by childhood traumas. In this study, a positive significant relationship is observed between the scores of the childhood traumas scale and the scores of the attitude towards violence scale, between the scores of the exposure to peer bullying scale and the scores of the attitude towards violence scale, and between the scores of the exposure to peer bullying scale and the scores of the childhood traumas scale.