Özel öğrenme güçlüğü tanısı almış ilkokul dönemi çocuklarında akran zorbalığının çocukluk çağı depresyonuna etkisi (Örneklem: İstanbul/Bağcılar ilçesi)
The effect of peer bullying on childhood depression in primary school children with special learning difficulties (Sample. İstanbul / Bağcilar district)
- Tez No: 593564
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Özel öğrenme güçlüğü tanısı almış ilkokul dönemi çocuklarının akran zorbalığına maruz kalmalarına ilişkin algıları ile çocukluk çağı depresyonu arasındaki ilişkinin kurulmasına yönelik yürütülen bu araştırmada, bağımlı değişken çocukluk çağı depresyonu ve bağımsız değişken akran zorbalığı olarak belirlenmiştir. Araştırma, İstanbul ili Bağcılar İlçesi'nde yaşayan ve özel öğrenme güçlüğü tanısı almış 154 ilköğretim öğrencisine uygulanmıştır. Araştırmaya gönüllülük esasına göre katılan ilköğretim öğrencilerine üç ölçek kapsamında hazırlanan anket uygulanmıştır. Anket kapsamında verilen veriler çerçevesinde yürütülen analizler kapsamında özel öğrenme güçlüğü tanısı almış ilkokul dönemi çocuklarının akran zorbalıklarına ilişkin algıları ile çocukluk çağı depresyonu arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, akran zorbalığının çocukluk çağı depresyonu üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu sonuçlar literatür eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to establish the relationship between perceptions of peer bullying of primary school children with special learning disabilities and childhood depression. Dependent variable was determined as childhood depression and independent variable was determined as peer bullying. The study was applied to 154 primary school students living in Bağcılar district of İstanbul who were diagnosed with special learning disability. The questionnaire was applied to the primary school students who participated in the study on a voluntary basis. Randomized sampling method was used. Within the scope of the analyses carried out within this survey, a significant relationship was found between the perceptions of primary school children on peer victimization and their childhood depression. According to the results of the study, peer victimization has an effect on childhood depression. These results were discussed with the light of literature.