Sürdürülebilirlik bağlamında yeşil lojistik uygulamaları ve bu uygulamalara Türkiye'nin adaptasyonu: Bir durum analizi
Green logistics practices in the context of sustainability and Turkey's adaptation to these practices: A case analysis
  1. Tez No: 906747
  2. Yazar: MİNE BÜŞRA YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KESGİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel bozulma gibi küresel tehditlerle karşı karşıya olan dünyamız için kritik bir kavram haline gelmiştir. Bu kavram, iş dünyası, enerji, ulaşım ve lojistik gibi birçok sektörde önemli değişikliklere yol açmıştır. Lojistik sektörü, tedarik zincirinin enerji tüketimi ve karbon emisyonları açısından büyük etkilere sahip olduğundan,“yeşil lojistik”uygulamaları çevresel sürdürülebilirlik açısından önem kazanmaktadır. Yeşil lojistik, lojistik süreçlerini çevre dostu, enerji verimliliğine dayalı ve sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlayan bir yaklaşımdır. Teknolojik yenilikler, çevresel düzenlemeler, müşteri beklentileri ve toplumsal bilinç gibi faktörlerle desteklenen bu süreç, lojistik sektöründeki çevresel etkileri azaltma hedefini taşır. Dünya çapında lojistik şirketleri bu alanda çalışmalar yaparken, Türkiye de yeşil lojistik alanında önemli adımlar atmıştır. Bu araştırmada, yeşil lojistik uygulamalarını derinlemesine anlamak amacıyla durum çalışması yöntemi kullanılmış ve verilerin analizi için Betimsel Analiz ile Çapraz Durum Sentezi yöntemleri uygulanmıştır. Araştırma, dünya genelindeki yeşil lojistik uygulamalarının gelişimini ve Türkiye'nin bu uygulamalara adaptasyonunu incelemektedir. Türkiye'deki lojistik firmaları (Arkas, Ekol, Barsan ve Omsan) ve uluslararası örnekler (DHL ve Hapag-Lloyd) yeşil lojistik uygulamalarını benimsemekte ve küresel standartlara uyum sağlamaktadır. Elde edilen bulgular, Türkiye'de yeşil lojistik uygulamalarının hızla yaygınlaştığını ve çevresel sürdürülebilirlik açısından önemli ilerlemeler kaydedildiğini göstermektedir. İncelenen firmalar enerji verimliliği, yakıt tasarrufu ve dijitalleşme gibi yenilikçi uygulamaları hayata geçirmekte ve uluslararası sürdürülebilirlik inisiyatiflerine uyum sağlamaktadır. Ayrıca, Türkiye'deki çevresel düzenlemeler yeşil lojistik uygulamalarının gelişimini desteklemekte ve teknolojik gelişmeler sürecin Etkin ve çevreye duyarlı bir biçimde ilerlemesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability has become a critical concept for our world, which faces global threats such as climate change, depletion of natural resources, and environmental degradation. This concept has led to significant changes in many sectors, including business, energy, transportation, and logistics. The logistics sector has substantial impacts in terms of energy consumption and carbon emissions within the supply chain, making“green logistics”practices increasingly important for environmental sustainability. Green logistics is an approach aimed at making logistics processes environmentally friendly, energy-efficient, and sustainable. Supported by factors such as technological innovations, environmental regulations, customer expectations and social awareness, this process aims to reduce the environmental impacts of the logistics sector. While logistics companies around the world are working in this field, Turkey has also taken significant steps in green logistics. In this research, the case study method has been used to gain an in-depth understanding of green logistics practices, and descriptive analysis and cross-case synthesis methods have been applied for data analysis. The research examines the development of green logistics practices worldwide and Turkey's adaptation to these practices. Logistics firms in Turkey (Arkas, Ekol, Barsan, and Omsan) and international examples (DHL and Hapag-Lloyd) are adopting green logistics practices and aligning with global standards. The findings indicate that green logistics practices are rapidly spreading in Turkey and significant progress has been made in terms of environmental sustainability. The examined companies are implementing innovative practices such as energy efficiency, fuel savings, and digitalization, while complying with international sustainability initiatives. Furthermore, environmental regulations in Turkey support the development of green logistics practices and technological advancements facilitate the effective and environmentally conscious progression of the process.