Transfobi ile ahlaki uzaklaşmanın ve kriminal düşüncelerin ilişkisi
The relationship of transphobia with moral disengagement and criminal thoughts
- Tez No: 906746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın temel amacı trans bireylere yönelik olumsuz tutumları, ahlaki uzaklaşma ve kriminal yatkınlık çerçevesinde incelemek, trans bireylerin toplum içinde maruz kaldıkları ayrımcılık ve önyargının boyutlarını ahlaki uzaklaşma boyutları ve kriminal düşünce özelinde belirlemektir. Çalışma heteroseksüel bireylerin trans bireylere yönelik tutumlarını, ahlaki uzaklaşma seviyelerini ve kriminal düşüncelerini belirlemeye dayanmaktadır. Çalışma kapsamında kendisini heteroseksüel olarak tanımlayan 210'u erkek 190'ı kadın olmak üzere toplam 400 tane gönüllü katılımcıya ulaşılmıştır. Katılımcılardan yazılı onay alınmıştır. Yazılı onayı alınan katılımcılara sosyo- demografik bilgi formu, Kriminal Düşünce Ölçeği, Ahlaki Uzaklaşma Ölçeği ve Cinsiyetçilik ve Transfobi Ölçeği uygulanmıştır. Uygulamalardan elde edilen veriler SPSS 21.0 programında istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın verilerine göre; ahlaki uzaklaşma ve transfobi pozitif korelasyon göstermektedir. Ayrıca çalışma sonuçlarına göre dindarlık seviyesi ve transfobi arasında pozitif yönde bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Çalışmada yapılan analizlere göre daha önce tutuklanan bireylerin ahlaki uzaklaşma seviyeleri yüksek bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre Kriminal Düşünce Ölçeği ve transfobi arasında herhangi bir korelasyon durumuna rastlanmamıştır. Ancak Kriminal Düşünce Ölçeği' nin kişisel sorumsuzluk alt boyutu ve Ahlaki Uzaklaşma Ölçeği' nin sorumluluğu yayma alt boyutu ilişkili bulunmuştur. Bu iki alt boyutun transfobinin kuvvetli bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucuna göre Ahlaki Uzaklaşma Ölçeği Cinsiyetçilik ve Transfobi Ölçeği ile bağlantılıyken Kriminal Düşünce Ölçeği ile Cinsiyetçilik ve Transfobi Ölçeği bağlantısız çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine negative attitudes towards transgender people within the framework of moral distancing and criminal predisposition, and to determine the dimensions of discrimination and prejudice that trans individuals are exposed to in society, in terms of moral distancing and criminal thinking. The study is based on determining the attitudes, moral distancing and criminal thoughts of heterosexual individuals towards transgender individuals. Within the scope of the study, a total of 400 volunteer participants, 210 men and 190 women, who defined themselves as heterosexual, were reached. Written consent was obtained from the participants. Sociodemographic information form, Criminal Thought Scale, Moral Distancing Scale, and Sexism and Transphobia Scale were administered to the participants whose written consent was obtained. The data obtained from the applications were statistically analyzed in the SPSS 21.0 program. According to the data of the study; moral distancing and transphobia show a positive correlation. In addition, the results of the study show that there is a positive correlation between the level of religiosity and transphobia. According to the analyzes made in the study, the moral distancing levels of the individuals who were arrested before were found to be high. According to the results of the research, no correlation was found between the Criminal Thought Scale and transphobia. However, the personal irresponsibility sub-dimension of the Criminal Thinking Scale and the disseminating responsibility sub-dimension of the Moral Distancing Scale were found to be related. It has been determined that these two sub-dimensions are strong predictors of transphobia. According to the results of the study, the Moral Distancing Scale was associated with the Sexism and Transphobia Scale, while the Criminal Thought Scale and the Sexism and Transphobia Scale were unrelated.