Dini içerikli çocuk kitaplarıyla Allah inancı öğretimi: Özkan Öze'nin Genç Adam ve Allah kitabı örneği
Teaching belief of Allah with religious children's books: The case of Özkan Öze's Genç Adam ve Allah
- Tez No: 906755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYRA ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Allah inancının oluşumunda çocukluk dönemi önemli bir dönemdir. Bu dönemde, çocuklar vasıtalar yardımıyla dini değerleri öğrenmekte, manevi dünyaları zenginleşmekte ve inançla ilgili meseleleri sorgulayıp içselleştirmektedirler. Bu süreçte okunan dini kitaplar, çocuğun zihninde Allah inancının temelini oluşturan önemli kaynaklardan biridir. Çocuğun bu dönemde Allah inancına dair okuduğu dini kitaplar, Allah inancı öğretimine katkı sağlamaktadır. Araştırma nitel araştırma olarak tasarlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma deseninden doküman tarama ve mülakat yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda ilk aşamada Genç Adam ve Allah kitabı doküman inceleme tekniği ile ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Kitapta Allah ile ilgili sorulara açıklayıcı ve anlaşılır cevaplar verildiği, çocukların soru sormaya teşvik edildiği, ayetlerin konuyla uyumlu olduğu ve Allah inancının kainat vurgusu ile anlatıldığı görülmüştür. Kitabın içindeki bölümlerde bulunan Allah hakkındaki sorulardan hareketle mülakat soruları hazırlanmıştır. Çocuklar ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, okudukları“Genç Adam ve Allah”kitabına dair sorular sorularak kitabın onların anlam dünyasındaki yeri ve Allah inancı öğretimine etkisi analiz edilmiştir. Çocukların dine karşı ilgilerini diri tutma ve Kur'an öğretisine uygun Allah inancı öğretme açısından dini içerikli kitapların din eğitiminde mühim bir yeri olduğu görülmüştür. Yapılan görüşmeler sonucunda çocukların, Allah hakkında merak ettikleri soruları sormaya çekindiklerini ve sorularına okudukları kitap sayesinde cevap bulduklarını belirtmeleri, dini içerikli çocuk kitaplarının çocukların Allah hakkındaki meraklarını gidermede etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Childhood is a crucial period in the formation of belief in God. During this time, children learn religious values through various means, enrich their spiritual worlds, and question and internalize matters related to faith. Religious books read during this period are among the key sources that help establish the foundation of belief in God in a child's mind. The religious books that children read about belief in God during this period contribute to the teaching of belief in God. The research was designed as a qualitative study. The study employed document review and interview methods from qualitative research design. In this context, the book Young Man and Allah was thoroughly analyzed using the document review technique in the first stage. It was observed that the book provides clear and understandable answers to questions about God, encourages children to ask questions, aligns the verses with the topic, and presents belief in God with an emphasis on the universe. Based on the questions about God found in the chapters of the book, interview questions were prepared. Semi-structured interviews were conducted with children, and by asking questions about the book Young Man and Allah, the place of the book in their world of meaning and its effect on the teaching of belief in God were analyzed. It was observed that religious books play a crucial role in religious education by keeping children's interest in religion alive and teaching belief in God in accordance with Qur'anic principles. The interviews revealed that children were hesitant to ask questions about God, but they found answers to their questions through the book they read, indicating that religious children's books can effectively address children's curiosity about God.