'Daha Da Küçükler İçin Allah'ı Merak Ediyorum' serisinin din eğitimi açısından incelenmesi
The analysis of the series 'Daha Da Küçükler İçin Allah'ı Merak Ediyorum' in in terms of religious education
  1. Tez No: 908728
  2. Yazar: FATMA NUR EVCİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çocuk kitapları, din eğitimi alanında kullanılan en etkili yardımcı materyaller arasında yer almaktadır. Son yıllarda dinî içerikli çocuk kitaplarına yönelik talep ve üretimde gözle görülür bir artış yaşanmış, bu durum kitapların niteliği üzerine değerlendirme yapma ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda, bu çalışmada erken çocukluk dönemindeki çocuklar için kaleme alınan Özkan Öze'nin 'Daha Da Küçükler İçin Allah'ı Merak Ediyorum' serisi, din eğitimi açısından ele alınmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan durum çalışması deseninin kullanıldığı çalışmada, serinin çocuklara Allah inancını ve temel dini kavramları nasıl sunduğu, kullanılan dilin ve görsellerin eğitici etkisi, çocukların bilişsel ve duygusal gelişimine katkıları incelenmiştir. Ek olarak, serinin değerler eğitimi ilkelerine uygunluğu değerlendirilmiş, erken yaşlardaki din eğitimi için faydalı yönleri ile geliştirilmesi gereken yanları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children's books are among the most effective auxiliary materials used in the field of religious education. In recent years, there has been a noticeable increase in the demand and production of children's books with religious content, which has brought about the need to evaluate the quality of these books. In this regard, this study discusses Özkan Öze's series 'Daha Da Küçükler İçin Allah'ı Merak Ediyorum' in terms of religious education for early childhood period. In this study, a case study design was employed to analyse the series' presentation of belief in God and basic religious concepts to children, the educational impact of the language and visuals used, and their contribution to children's cognitive and emotional development. In addition, the series' compliance with the principles of values education was evaluated, and its beneficial aspects for religious education at early ages and aspects that need to be improved were discussed.