Fikret Adil'in anlatıları ve hikayeleri
Fikret Adil's narratives and stories
- Tez No: 906771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY 3.KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
1920'li yıllar itibariyle gazeteciliğe adım atan, 1930'lu yılların sanat camiasının aranan isimleri arasında yer alan Fikret Adil Kamertan, Türk resim sanatının, tiyatrosunun ve sinemasının gelişimine katkı sağlamıştır. Gazete sütunlarında sanat ve edebiyat kronikleri yazan Adil, 1933 yılında yayımlandığı“Asmalımescit 74”adlı eseri ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Özellikle 1930'lu ve 1940'lı yılların sanat camiasında, tanıdığı, dost olduğu insanların bohem hayat tarzlarını, dönemin eğlence hayatını, entelektüel isimlerin özel hayatlarını ve dönem sanatının gelişimini, gerçekliğe bağlı kalarak aktaran yazarın eserleri“yayımlanmış eserleri”ve“yayımlanmamış eserleri”olarak iki ana başlık altında incelenmiştir. Bu çalışmada Fikret Adil Kamertan'ın Asmalımescit 74 (1933), İntermezzo (1955), Avare Gençlik& Gardenbar Geceleri (1962) adlı eserleri, yapı ile ilgili unsurlardan olan roman tanıtımı, olay örgüsü, şahıs kadrosu, zaman, mekân, anlatıcı ve bakış açısı alt başlıklarıyla ayrı ayrı incelenmiştir. Yazarın yayımlanan eserlerinde klasik inceleme metodu kullanılmakla birlikte eserlerinde var olan gerçekliğin dikkate değer olması, anı- hatıra özelliği taşıyan yapıtlarla benzerlikleri, metinlerde var olan biyografik ve otobiyografik unsurların da şahıs kadrosu özelinde incelenmesine neden olmuştur. Beyaz Yollar Mavi Deniz (1959) adlı gezi türündeki eseri; eser içeriği, eleştiriler, mekânlar, tarihi ve mitolojik unsurlar başlıkları altında incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde yazarın“nakledici”sıfatı ile Vakit gazetesinde yayımladığı romanlar hakkında genel bir değerlendirme yapılmış ve eserlerin özetleri aktarılmıştır. Üçüncü bölümün ikinci alt başlığında ise gazetelerde yayımlanan hikâyeleri tematik açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fikret Adil Kamertan, who embarked on a career in journalism in the 1920s and became a prominent figure in the art community of the 1930s, significantly contributed to the development of Turkish painting, theater, and cinema. Adil, who wrote chronicles on art and literature in newspaper columns, garnered attention with his work“Asmalımescit 74,”published in 1933. In particular, he depicted the bohemian lifestyles of his acquaintances and friends in the art community of the 1930s and 1940s, the entertainment life of the period, the private lives of intellectual figures, and the development of contemporary art with a commitment to realism. His works have been examined under two main headings:“published works”and“unpublished works.”In this study, Fikret Adil Kamertan's works“Asmalımescit 74”(1933),“İntermezzo”(1955), and“Avare Gençlik & Gardenbar Geceleri”(1962) are analyzed separately under the subheadings of novel introduction, plot structure, character ensemble, time, place, narrator, and point of view, which are structural elements of the narrative. While a classical examination method was employed in analyzing the author's published works, the notable presence of realism in his works, their similarities to memoirs, and the biographical and autobiographical elements within the texts necessitated a specific examination of these elements concerning the character ensemble. His travelogue“Beyaz Yollar Mavi Deniz”(1959) is analyzed under the headings of content, critiques, locations, and historical and mythological elements. In the third section of the study, a general evaluation of the novels published by the author in Vakit Newspaper under the title of“narrator”is conducted, and summaries of these works are provided. In the second subheading of the third section, his stories published in newspapers are analyzed thematically.