Türk ve Amerikan hukukunda karşılaştırmalı olarak serbest fonlar
A comparative study of hedge funds in Turkish and American law
- Tez No: 906783
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Serbest fonlar, ABD ve dolayısıyla dünya ekonomisinde sistemik öneme sahip olan ama yakın bir zamana kadar ABD hukukunda neredeyse hiç düzenlenmeyen kolektif yatırım kuruluşlarıdır. Serbest fonların sadece nitelikli yatırımcılara erişilebilir olması genel olarak kanun koyucunun denetim getirmemesini sağlasa bile, zamanla portföy değerlerinin trilyonlarca dolara çıkması ile artık sistemik öneme sahip oldukları ileri sürülmektedir. ABD Merkez Bankası'nın denetimiyle bir serbest fon için 1998 yılında kurtarma çalışmaları yapılması,“sistemik risk”unsurunun henüz o vakitlerde gündemde olduğunu göstermektedir. 2008 krizinden sonra ise kanun koyucu serbest fon ve yöneticileri için çeşitli kayıt yükümlülükleri ve denetim mekanizmaları getirmiştir. Buna rağmen, ABD hukukunda serbest fonlar sınırlı ortaklık olarak kurulabilmekte ve belirli koşullarda serbest fonların veya fon yöneticilerinin SPK'nın eşleniği konumundaki SEC nezdinde hiçbir kayıt yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu kapsamda Türk hukukundan tamamen farklı bir anlayış söz konusudur. Türk hukukunda serbest fonlar sadece portföy yönetim şirketleri tarafından kurulmakta ve fon varlıkları sadece belirli saklama kuruluşları bünyesinde, tamamen SPK'nın denetiminde tutulmaktadır. ABD hukukunda ise serbest fonlar hem ülkede hem offshore'da farklı yapılanmalarla kurulması mümkün, tüm detayları ile incelenmeye muhtaç bir müessese olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda, konuyla ilgili ayrıntılara yer verilerek Türk hukuku ile karşılaştırmalar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although not regulated in the U.S. until recently, hedge funds are collective investment schemes that have systemic importance in American and world finance. Even though hedge funds are accessible only to qualified investors, which helped them to stay off the radar, they are claimed to have systemic importance since their asset values increased to trillions of dollars. Moreover, the bailout for a hedge fund organized by the FED demonstrates that“systemic risk”was for real even in 1998. Only after the 2009 financial crisis hedge funds and fund advisers faced registration requirements and more scrutiny. Even so, American law permits the establishment of hedge funds as a limited partnership without any registration requirements apart from those that exceed a significant net asset value. Turkish law has a different approach to funds in general, according to which, they can only be established by portfolio management companies and their assets must remain in depositary banks under the supervision of the Board of Capital Markets. American law allows hedge funds to be established in various structures both on and offshore, which requires the subject to be examined thoroughly. In this thesis, we present their details and offer a comparison with the Turkish law.