Sermaye yapısı kararlarında yöneticilerin aşırı güven davranışları: Kimya ve çimento sektörleri üzerine bir araştırma
Overconfidence behaviors of managers in capital structure decisions: A study on chemical and cement sectors
- Tez No: 906805
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma, işletmelerin sermaye yapısı kararlarına farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak davranışsal açıdan değerlendirmektedir. İşletme yöneticilerinin sermaye yapısı kararlarında sergiledikleri davranışsal eğilimleri ve özellikle aşırı güven davranışları araştırılmıştır. Aşırı güvenin test edilmesinde varlıkların teminat değeri olan stoklar ve maddi duran varlık toplamının toplam varlıklara oranının medyanı ölçüm yöntemi olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte sermaye yapısı kararlarını etkileyen diğer değişkenler olan; varlıkların teminat değeri, borç dışı vergi kalkanı, büyüme, büyüklük, oynaklık, kârlılık, özgünlük, kaldıraç oranı ve covid değişkenleride analiz edilerek yönetici davranışlarının etkileri açıklanmıştır. Kimya sektörü için 4 ve çimento sektörü için 4 farklı model kullanılarak, KVBO, UVBO, KO ve PD/DD bağımlı değişkenleriyle sermaye yapısı kararlarında yöneticilerin aşırı güven davranışları ve diğer değişkenlere olan etkisi açıklanmıştır. Çalışmada Borsa İstanbul'da işlem gören seçilmiş kimya ve çimento firmalarının 2011-2022 yılları arası yıllık verilerinden faydalanılmış ve çalışma verilerinin zaman ve kesit boyutlarını içermesinden dolayı panel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda özellikle sermaye yapısı kararlarında yöneticilerin aşırı güveninin bu kararlara etkilerine bakılmış ve yönetici aşırı güveninin kimya ve çimento sektörünün ikisinde de etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Kimya sektöründe test edilen bağımlı değişkenler arasında en yüksek etki UVBO üzerinde negatif etki olarak ortaya çıkmıştır. Çimento sektöründe ise yönetici aşırı güveninin en etkili olduğu sermaye yapısı kararı PD/DD değerine pozitif bir etki şeklinde gerçekleşmiştir. Çalışmanın analiz bölümünde, ayrıca yönetici aşırı güveninin sermaye yapısı kararlarını etkileyen diğer değişkenler üzerindeki detaylı etkileride kapsamlı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the capital structure decisions of enterprises from a different perspective, specifically focuses on behavioral aspects. It investigates the behavioral tendencies of business managers, particularly their tendencies toward overconfidence in making capital structure decisions. To assess overconfidence, the median of the ratio of the sum of inventory and tangible fixed assets considered as collateral value of assets to total assets is utilized as a measurement method. In addition, the study analyzes other factors influincing capital structure decisions, such as collateral asset value, non-debt tax shield, growth, size, volatility, profitability, authenticity, leverage ratio and the imapct of COVID-19, while also explaining the effects of managerial behaviours. Using different models, 4 different models for the chemical sector and 4 different models for the cement sector, the effects of managers' overconfidence behaviours and other variables on capital structure decisions are explained with the dependent variables of KVBO (short-term debt ratio), UVBO (long-term debt ratio), KO (leverage ratio) and PD/DD (market-to-book ratio). In the study, the annual data of selected chemical and cement companies traded in Borsa Istanbul between 2011-2022 were utilised and panel data analysis method was used since the study data includes time and cross-sectional dimensions. The findings indicate that managerial overconfidence significantly influences capital structure decisions in both the chemical and cement sectors. Among the dependent variables evaluated in the chemical sector, the most pronounced effect was identified as a negative impact on UVBO. Conversely, in the cement sector, managerial overconfidence was found to exert a positive effect on the PD/DD value in capital structure decisions. The analysis section of the study further provides a comprehensive explanation of the detailed effects of managerial overconfidence on other variables influencing capital structure decisions.